Říjen 2009

Na mušce Gott

30. října 2009 v 22:53 | Blechovan
Když svého času sama královna napsala ceduličku, že zpěváci Beatles jsou dekorováni vysokým vyznamenáním Podvazkového řádu, několik starých lordů své Podvazkové řády - obrazně řečeno - vhodili královně pod nohy. Nakonec se ukázalo, že tato skupina sice brala drogy a konala nejrůznější podivnosti, ale proslavila Velkou Británii mnohem víc než oni nespokojení lordové.
Když Karel Gott převzal z rukou prezidenta vyznamenání, nebylo to za to, že jej bulvár v rámci pěstování celebrit tu a tam oslavuje (jako nějakou modelku), ale proto, že proslavil naši zem ve světě. O leckterém "slavném" českém disidentovi či aktivním politickém šíbrovi v zahraničí vůbec neví, ale vyznamenání by neodmítl. Naproti tomu Gott svou oblibu v Německu (svého času v tom západním), v USA, v řadě dalších evropských i neevropských zemí získal za to, že vystoupil jako reprezentant české či československé populární kultury, uznání.
God save a Bože chraň - nikoil krále, ale naši zem - od takových, kteří propagují vyznamenávání vrahů (byť s politickým podtextem) a odmítají uznat zásluhy někoho jen proto, že se nepřidal k těm pravým slušným.
Ostatně jim Karel Gott odpověděl tím pravým neslušným, pubertálně topolánkovským gestem. Ono se mi sice nelíbí, ale do společnosti ho nezavedl on, zpěvák, ale celebrita docela jiného ražení, leč nikoliv úměrných zásluh.
Bůh s námi, pokud budou posuzovat prezidenta takoví čeští lordové, vrhající své Podvazkové řády královně pod nohy!

Proč asi?

12. října 2009 v 15:46 | Blechovan
Václav Havel, dramatik a někdejší prezident ČSSR, ČSFR, ČR, kritizuje prezidenta USA za to, že dal přednost setkání s představiteli Číny, a na dalajlamu - takto soukromou osobu - si najde čas až později. Náš světový dramatik a nenositel Nobelovy ceny za cokoliv si troufá. On se snad domnívá, že zná zájmy USA lépe než jejich prezident. Nebo dokonce cítí, že bez setkání s exilovým církevním představitelem dalajlamou bude světová velmoc oslabena?
Je to jako s první zahraniční návštěvou prezidenta Havla v Německu. Obama vyjadřuje priority své země, nikoliv své osoby.
Nebo že by Václav Havel žárlil na tu Obamovu Nobelovku?