I magie má historii

20. června 2011 v 18:41 | Blechovan |  Na téma
Od pradávna, a možná že ještě o pár tisíciletí dříve, bylo tuze mnoho věcí, kterým lidé nejen nerozuměli, ale dokonce ani rozumět nemohli. A to měli štěstí, že nebyly státní ani soukromé maturity.
Jak mohl člověk doby kamenné chápat, že někdy začne řádit zemětřesení či bouřka a jindy je krásné jasné nebe, tak akorát na opalovačku u moře? Když to nechápal, lámal si hlavu vysvětlením, které pochopit dokázal. A tak si vymyslel nadpřirozené síly, čaroděje a další atributy magie. Je krutá bouře? Normálka. To Perun, Jupiter či který nebešťan, ba i naštvaný pozemský kouzelník trestá zlobínky na Zemi. Jak se tomu ubránit? Tedy jak zařídit, aby trest nestihl právě mne, hodného a doma ukrytého hříšníka? Žádný problém. Zapálí se hromnička - samozřejmě k usmíření toho naštvaného Peruna či Jupitera (nebo Dia?) a je to.
Jenže tu a tam bouchl blesk i do chráněné stavby. I vymyslel si člověk hříšný zdůvodnění. Ten rozzlobený nebešťan prosbu ode mne, hříšníka, odmítá. A už je tu institut šamana, kouzelníka či kněze. Takový pověřenec, znalý všech božských požadavků a lidských fíglů, převezme ochranu lidí do svých mocných rukou a jejich magická síla zabrání, aby - hříšníka hrom bacil. A když nezabrání? Magická moc daného profesionála vnukne vysvětlení, které se samozřejmě ujme. Vysvětlení třeba toho druhu, že Perun nepřijal ani úlitbu (kdepak kořeny korupce!), ani přímluvu, protože hněv bohů je mocnější než pravomoc šamanů. Proto pryč s viníkem - a zase bude dobře.
A jako vždy v životě, i zde vznikne silná konkurence. Nepomohl jeden šaman, pomůže jiný.
Tak nějak vznikla černá magie, která zpočátku usilovala o zázračnou moc a později se změnila v prima fígle, kouzelnické ovšem. Nu a ještě později se magie stala vděčným námětem různých románů, pověstí a povídek, samozřejmě včetně pohádek.
V dnešní době vedle zmíněných námětu je magie včleněna do vysokoškolského studia, jehož zakončením v určité úrovni získá úspěšný student titul magi-str (Mgr. nikoliv magior). Kouzla sice dělat nedovede, ale ti starodávní kouzelníci by čubrněli, co všechno dnes lidé, dokonce i nemagistři, dokážou.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama