Prosinec 2011

Za Václavem Havlem

19. prosince 2011 v 16:58 | Blechovan |  Na téma

Zemřel Václav Havel

Byl vždy stoupencem humanity, avšak ne vždy svou roli zvládl. I když se nedočkal vytouženého vítězství pravdy a lásky, proslavil se přece jen jako disident svou kritikou socialismu a jako prezident České republiky svou kritikou mafiánského kapitalismu i poválečného vysídlení Němců..
Je známo, že v disentu rozhodně odsuzoval jakékoliv výhody ve zdravotnictví (a nejen v něm) pro představitele státu - papaláše. Sám jich ovšem využíval až moc.
Nedožil se společnosti, kterou sliboval, a o kterou usiloval, tedy státu, jenž se stará o všechny potřebné, nezná nezaměstnanost a bídu, nepodílí se na žádných vojenských blocích a uplatňuje demokratické zásady ve vnitřním životě i v mezinárodních vztazích. Takový stát naopak pomáhal rozbít.
Byl prvním prezidentem kapitalistické České republiky.
V naší paměti zůstanou i takové Havlovy projekty a výrazy, jako byla výzva k humanitárnímu bombardování či označení bytovek na sídlištích králíkárnami. Svou představu o demokracii prokázal rovněž, když odmítal referendum o přičlenění ČR k NATO, protože by "lidé mohli rozhodnout špatně". Sympatické bylo rovněž jeho ujišťování, že bude prezidentem jen do prvních demokratických voleb. No, asi ty volby pod jeho ideovým vedením demokratické nebyly, protože prezidentoval dokonce i s podezřelou fintou - uvězněním poslance-konkurenta, který mohl rozhodnout proti opakované kandidatuře Václava Havla.
Ne, na takové lidi se nezapomíná!

Zbytečná komplikace?

12. prosince 2011 v 21:06 | Blechovan
Pravopis je jednou jasná komplikace našeho života. Není to zbytečné?
Nač si dělat starosti s y-i či s-z a podobnými drobnůstkami, o čárkách ve větách ani nemluvě!
Přece když někdo napíše třeba: "Výte, že dřive bili děti blbi jak fuštok", rozumí tomu každý, kdo není "blbí jak fuštok".
Jenže naopak každý, kdo opravdu není na paličku, pozná, že pisatel onoho moudra je "blbý jak puštok".
Prosím, nezamýšlejte se nad pravopisem v tomto kratičkém povídání. Došli byste k závěru, že pisatel ... A bylo by lhostejné, zda to napíšete pravopisně správně, či ne.

Vojenská zdravotní

11. prosince 2011 v 18:46 | Blechovan |  Různé
Vzpomněl jsem si na novoroční projev pana prezidenta z roku 1990, když jsem dostal z VoZP informační brožůrku. Je v ní jeho dvoustránkové povídání, zajisté zdravotně prospěšné, které končí doslova:
"Já o Vojenské zdravotní pojišťovně - a to je na tom báječné - téměř nic nevím. Všechno běží samo. někdo mě operuje, někdo mě ošetří, někdo mně vyvrtá zub, někdo mi předepíše prášky a pojišťovna to za mne zaplatí. neříká mi o tom, neradí se nedává mi nic podepisovat, což je asi nejlepší způsob koexistence s pojišťovnou. Alespoň pro pacienta."
On opravdu o někdejší pan prezident funkci zdravotních pojišťoven a zdravotnictví téměř nic neví. Prostě ho "někdo operuje, ošetří, předepíše prášky a ona to za něho platí." Škoda, že my ostatní máme - a nejen s VoZP poněkud jiné zkušenosti. Asi pan Václav Havel opravdu o mnoha věcech života běžného nic neví. Ale běžně nás o nich informuje, to ano.
Ne že bych chtěl protestovat proti některým - stále četnějším a vyšším - zdravotním příplatkům v systému bezplatného zdravotnictví. Mají svou logiku. Ale vítěz nad lží by měl vyslovovat jen a jen pravdu. Nebo opravdu neví jak situace vypadá? Nevnímá, že jsou lidé (hlavně starodůchodci, ale nejen oni), kteří nemají na léky? Neslyší, že řada operací a služeb (jako třeba ta dialýza) prostě nebude standardem, takže někdy prostě nebude??