Květen 2012

To tu ještě nebylo!

8. května 2012 v 14:39 | Blechovan |  Na téma
Originalita. Co je originální? Něco nového, původního, nebývalého. Prostě něco, co tu ještě nebylo.
Tak je to často chápáno, ale ani zdaleka to neplatí o uznávaných originalitách.
Tak třeba originální zbraně. Dejme tomu zbraně hromadného ničení. O těch se mohlo v minulosti, takhle do dvacátého století, lidem jen zdát. Baže se jim zdálo, a v pohádkách velice často. Proto mohl černokněžník máchnutím kouzelnou hůlčičkou zaklít třeba celé město i s královským hradem, krále nevyjímaje. Nebo takový meč, co s ním stačilo mávnout nad hlavou a zvolat: "Všem nepřátelům hlavy dolů!" A bylo vystaráno. Originální zbraně tohoto druhu jsou dokonalejší. Vůbec nikdo nemusí mávat nějakým klackem a něco k tomu vyvolávat jak na tržišti. Stačí stisknout příslušný knoflík, udělá to frrr! A kam to dopadne, padají hlavy nejen nepřátelům, ale doslova všem. Tak v čem byli moderní konstruktéři smart bezpilotních lumpáren originální?
Podívejme se třeba na korupci. Stále vyvíjí originální metody, ale je furt stejná. Od pravěkých lidí, kteří obětovali korupčník svým bohům, třeba zabitou ovci, kterou zpopelnili k poctě svého boha na oltáři, přes milodary šamanům či knězům, aby přivolali třeba déšť nebo zapudili nemoc. Pokračujme ředitelem banky, který - jistě nezištně - poskytne ze státních prostředků půjčku pět miliard korunek podvodníkovi z Rakous (mimochodem tuto částku během roku zaplatíme díky zvýšené DPH za potraviny, léky, bydlení...), aniž by osobně nesl za tento kiks odpovídající trest. A jsme v dnešní době, kdy korupce je tak svatá, že bez ní ani politická strana ve volbách neuspěje. Tedy ne díky korupci, ale díky prašulím, které dostala od sponzorů, jimž to pak po obsazení vlivných postů bohatě vrací v kšeftech, baže opět zakorumpovatelných...
Jiná originalita je v módě. Tam je velice důležité, aby to nové, originální řešení bylo prodejné. Tedy aby se osoba honosící se takovým módním výkřikem dosáhla svého.
Podívejme se do architektury. Vůbec jí nerozumím, ale dnes je originální, aby lidé mluvili právě do toho, čemu nerozumí (to je také originální). Vidíme to denně a slyšíme z ústa našich politických představitelů. Čím vyšších, tím originálnějších. Bohužel ani zdaleka ne vždy moudřejších. Tak na příklad postavit obytný dům, který má základy, stěny, okna, dveře, střechu... To dovede od pravěku každý trochu zkušenější zedník. Ale postavit zříceninu, která je obytná, nebo dům křivý až pokřivený, aby dostal ještě za originalitu cenu, to je kumšt. Originální kumšt.
Vrcholu originality je podle mého názoru dosaženo v reklamě. Čím nečekanější, provokativnější, skoro blbější řešení běžné situace nějaký ten blboboard obsahuje, tím víc upoutá pozornost kolemjedoucích či jdoucích. Z letadel se zatím nic podobného neprohlíží. Asi k vůli rychlosti letu. Člověk se zastaví, kroutí hlavou, a přeplněný zvědavostí, co za tím obrazem či textem vězí, jde a ... No právě. Nakoukne, nakoupí. Třeba reklama obchodu, že Jen zde jsi člověkem. Kdo by nezatoužil stát se alespoň při nákupu člověkem, když jinak je třeba žížalou, bezdomovce, seniorem nebo něčím jiným, podobně přebytečným. Přebytečným, tedy nepotřebným ke zvyšování tržby, zisku, kont, korupčního potenciálu. Prostě nýmandem. Vstoupíš, nakoupíš a alespoň do zaplacení - máš-li čím - jsi byl člověkem, Nicko!
Já se však domnívám, že většina těch všemožných originalit je jen vnějšková. Prostě jiný nátěr, jinak tvarovaná okna, jinak a více zmenšený kousínek látky na plavkách, či kde, to nemění podstatu jevu. To je povrchová a povrchní originalita pro originalitu, ale nic opravdu nového nepřináší.
Zdá se mi, že opravdu originální řešení, které přináší třeba věda a tvrdá práce, oceněna nejsou, protože moc nevynáší. Každopádně nevynesou hlavně tomu, kdo s originálním nápadem přišel. Těm, kdo jej financovali, těm naopak nadělí tolik, že i na tu reklamu, módu a korupci zbude dost.
Říkáte, že v tom, co tady vykládám nejsem originální? Opravdu ani zdaleka. Ale ulevil jsem si, ačkoliv na to nemám dost peněz. Což je dnes originálním způsobem k uspokojení člověka.