Prosinec 2012

Letošní byl "Štědrý"

27. prosince 2012 v 13:40 | blechovan |  Na téma
Mayoové nám letošním Vánocům nadělili konec světa.
Mayové to měli dobře promyšlené a jejich termín uzavření kruhů existence světa byl správný. Dobře vytipovali, ten termín 21. prosince 2012. Jedinou chybou jejich výpočtu byl fakt, že předvídanou situaci České republiky v tu dobu jaksi vztáhli na celý svět. Ne že by v jiných zemích nebylo dost důvodů ke konci světa. Když například velmoc Boje za lidská práva umožní a navede vzbouřence z Libye, aby mohli dýkou zarejdovat v zadku dosavadní hlavě státu, je to horší než dávné lidské oběti Aztéků.
Ale zpět k datu české apokalypsy. Vánoce 2012 přinesly občanům snížení životní úrovně (nejen tou zvýšenou DPH), zato založily mnoha bankovním domům, pochopitelně zahraničním, na dlouhodobé bezpracné zisky. Český občan, který se nechá tradičně snadno obelhat médii, bude poctivě ukládat měsíc co měsíc 5 % své mzdy na tak zvaný druhý důchodový pilíř, aby po čtyřiceti i více letech zjistil, že inflace je sviňa sviňská a z úložek mu ukrojila némlich stejně jako banky na svůj nadstandardní provoz.
Mayové považovali za konec světa i nebezpečí, že studenti - samozřejmě ti nedospělí z kteréhosi venkovského města - začnou protestovat ne proti hrozbě školného, omezování středních škol či nebezpečí nezaměstnanosti po získání vysokoškolské kvalifikace, ale proti tomu, že na nějaké krajské funkci sedí člověk, jehož sice neznají, ale jeho politické názory (aniž by o nich opravdu měli přehled) jim kantor vysvětlil jako mylné.
Ještě to nestačí? Tak tedy nejvyšší orgány republiky. Když kterýsi mayský astrolog (ne pan Baudyš, někdejší lidovecký ministr obrany ČR) vyčetl z hvězd, že o přijetí českých zákonů předkládaných prý-protikorupční vládou bude spolurozhodovat člověk odsouzený k mnohaletému vězení za korupci, prohlásil: "Tak to je konec světa!"
No a všudypřítomný odposlech tento povzdech zaznamenal, tradičně upravil - chraňpánbůh překroutil - a předpověď o konci světa se dostala do učebnic.
Já se osobně domnívám, že nenastal konec světa, protože došlo k zázraku. Po všech těch debaklech světových vlád posledních desetiletí se pořád ještě ten Nejvyšší nenamíchl, aby slibovaná apokalypsa vzala na sebe biblickou podobu.
Lidé, modlete se, aby nebylo podstatně hůř. Každpopádně věřící katolíci mají šanci, protože to, co patří celému národu schvátí katolický klérus. A komu on pak bude pomáhat? Kdo tu českou apokalypsu bude mít větší šanci přežít? Ne občan, který celoživotní prací vytvářel nové hodnoty, ale ten, kdo je schlamstl díky současné formální věrchušce.

Pole nesmyslů

3. prosince 2012 v 18:29 | Blechovan
Nesmysl, tedy něco, co je od základu chybné, to je dnes a denně charakteristický rys řady vládních návrhů a opatření. Nad jedním nesmyslem - který se mne ale už v podstatě nedotkne - se nezaujatě zamyslím.
Jedná se o důchodovou reformu, jejíž podstatou je vyvedení části odvodů do soukromé pojišťovny. Když vládní navrhovatelé tento krok obhajují, tvrdí, že na důchody bude stále méně peněz, takže se musí do systému zapojit soukromá sféra.
Blbost číslo 1: Soukromá sféra lépe zhodnotí úložky občanů.
Naopak. Soukromá sféra není žádná charita, ale tvrdě výdělečná instituce. Takže zhodnocení úložek musí nejprve krýt náklady pojišťovny. Jen za vedení účtu se platí měsíčně v desítkách korun. Za nábor dušiček budou náboráři lépe odměněni než pojištěnci. Za reklamu samozřejmě zaplatí rovněž pojištěnci. Měl jsem připojištění u pojišťovny VIVA. Zkrachovala a mně z vložených peněz mnoho nezbylo. Toto se může stát pojištěncům třeba po třicetiletém pojištění!
Blbost číslo 2) Druhý důchodový pilíř umožní zvýšit důchody. Jedna pojišťovna to na internetu dokonce vyjádřila obrázkem důchodce, jak si spokojeně poklepává hůlčičkou a nápis reklamy hlásá: "Chrochtejte si i v důchodu."
Tak tedy ten, kdo si dnes díky příjmu nechrochtá (a to je většina zaměstnanců), nemá šanci na podobné připojištění. Nemá z čeho brát. Myslím, že lidem stačí, když se v důchodu slušně uživí, ale o chrochtání se mluví spíše u prasátek než u poctivých občanů. K přilepšení má sloužit současné dobrovolné připojištění (třetí pilíř).
Blbost číslo 3) Na jednoho důchodce budou platit dva pracující. Pracující odvádějí peníze státu, který z takto získaných peněz (ale i z jiných zdrojů) vyplácí stávající důchodce. Takže to neplatí dotyční pracující, ale stát. Pokud by stát v době konjunktury peníze nerozpustil na jiné aktivity, ale ponechal na důchodovém účtu, většinu doby v minulých desetiletích by na tomto účtu ležely přebytky. Dnes ne. Vždyť z občanů ve věku předdůchodovém je dne půl milionu předčasných důchodců. Proč? ne proto, že by si chtěli v důchodu chrochtat, ale proto, že po "úspěšné transformaci společnosti" nejsou představitelé státu schopni naším občanům nabídnout práci.
A ještě připomínka. Důchodci si celý život odkládají na důchod peníze a pak podle původních odvodů a v souladu se zákonem je jim vypočten důchod. Jsou však mnohá důchodová přilepšení, která nejsou založena na odvodech (jen okrajově a s úsměvem - prezidentský důchod s pěti nulami není vypočten z předchozích příjmů, ale stanoven zákonem). Nezanedbatelná částka, která je takto v důchodových přilepšeních (a netvrdím, že nezaslouženě!) vyplácena, nemá pocházet z odvodu pracujících, ale ze státních prostředků. Není totiž založena na předchozí výšce odvodů.
Jen na okraj další blbost. Kdo si dobrovolně připojistí u soukromníků měsíční částkou do 300 Kč (což by mohla být většina nízkopříjmových), nedostane od státu ani búra. Kdo si připlatí měsíčně 2 Kč, může dostat od státu za rok cca 4500 Kč jako bonus (přímo či v odpisech). Jinými slovy. Stát připlácí na třetím pilíři těm, kteří mají dost a úplné hovinko těm, kteří mají málo.
Já vím. Je nesmysl o tom psát, protože hlas psa do nebe, tedy do Strakovky a p., nedoletí. No a hlas obyčejného občana? Anijej nikdo z panstva neposlouchá. Raději.