Vzpomínka vodnická

16. února 2013 v 18:47 | Blechovan |  Na téma
V předválečném roce jsem nějak rychleji povyrostl, takže mi rodiče koupili nový hubertus. Ono dost pršelo a bez něj chodit v dešti do školy by bylo o zdraví. Ten starý, dosud zachovalý, ale malý, mi přikázala maminka dát kamarádovi Slávkovi. Byl menší než já a především z chudší rodiny, takže na kabát neměli.
Tím začíná příběh Vodníka. Slávek si hned další den - pořád ještě bylo deštivo - hubertusek oblékl a šli jsme do školy spolu. Tehdy byla první třída ještě v budově radnice. Cestou jsme šli po můstku, který překlenoval potok tekoucí mezi kostelem a radnicí. A to byl počátek maléru. Mnoho deště, mnoho vody, mírně rozvodněný potok, co víc potřebovali kluci k zábavě. Na školu jsme skoro zapomněli a zkoumali z půli břehu, zda protéká voda pod silnicí plným průřezem skruže (my jsme říkali "betónu"), nebo zda má ještě nějakou rezervu. A tehdy Slávek podlehl přitažlivé síle vody a už byl i s "novým" hubertusem v rozvodňujícím se potoce. Měl štěstí, protože tudy chodili lidé do blízkého obchodu a hospůdky, tak nešťastného vodníčka včas z trochu divočejší vody zachránili. On byl vodním proudem tak zblblý (správně jsem měl napsat fascinován, ale to slovo jsme tehdy jistě ani neznali), že se vůbec nesnažil dostat na břeh.
Místo do školy vedla pak naše cesta domů. Vysušit, zahřát horkým lipovým čajem, a teprve pak nás s ponaučením poslali omluvit se našemu učiteli.
Nedlouho poté jsme šli na malý školní výlet do přírody. Pan učitel nám vysvětloval jak se který strom, keř či rostlinka jmenuje a k čemu jsou dobré. Co čert nechtěl, nebo spíše chtěl a zavinil, naše cesta vedla na Nový svět a opět přes potůček. Dál ani nemusím asi pokračovat. Slávek skončil v jedné tůňce, byl opět vyzdvižen péčí tentokrát našeho učitele, a k velikému pobavení spolužáků pojmenován Vodníkem.
Kdepak asi Slávek dnes vodničí? Jestli vůbec ještě. Nevím. Nevím o něm nic už mnoho roků, ale vzpomínám na dávného kamaráda občas dosud.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eruvië Eruvië | Web | 21. února 2013 v 9:45 | Reagovat

Velmi pěkné. Zařazeno do výběru. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama