Chemická raketa v Sýrii

20. března 2013 v 12:38 | Blechovan |  Různé
Média nedávno uvedla, že v Sýrii byla použita chemická zbraň! Šlo údajně o jednu raketu, kterou vypálila - tvrdí shodně s islamisty i tzv. demokratická média - vládní vojska. Způsobila tím smrt asi dvěma desítkám lidí, včetně dětí. Uvádí se, že v okolí bylo cítit chlór (který je sice jedovatý, ale jako chemická zbraň pro nízkou účinnost dávno vyřazený). Naproti tomu syrská vláda prohlašuje, že se jedná o raketu, kterou opozice ukořistila při obsazení jednoho vládního skladu, a teď ji použila.
Takže kdo je vinen? Opozice či vláda?
Podívejme se na případ trochu z obecného hlediska. Komu použití chemické rakety prospělo?
Snad vládě, aby zastrašila opozici? To je zcela nevěrohodné. Jedna raketa a dvě desítky obětí nerozhodne o výsledku občanské války. To v "osvobozeném" Iráku jen tento týden došlo k teroristickému útoku, při němž zahynulo hned pět desítek civilistů. Nasadit chemickou zbraň v ozbrojeném konfliktu mělo význam - jak prokazují válečné zkušenosti Evropy i USA - jen tehdy, byla-li použita masově. Pokud by použily chemickou zbraň vládní síly, byla by to působivá záminka pro USA a jejich poddané v EU, aby prosadili v RB nějaké podobné "spravedlivé" usnesení jako to o bezletové zóně v Libyi. To tehdy umožnilo, aby NATO nerušeně letecky podporovalo vzbouřence, bombardovalo stoupence vlády a ničilo místní infrastrukturu. Zkrátka - jen vláda, která by úplně ztratila pud sebezáchovy by při občanské válce nasadila podobnou zbraň.
Prospělo by to opozici? Samozřejmě. Každá zpráva, byť i vymyšlená, která oslabí důvěru občanů ve vládu je pro vzbouřence - mimochodem ze značné části nepocházející ze Sýrie - výhodná.
Občan je obětí dovedné manipulace s fakty, protože nemá nejmenší naději, že zjistí skutečnou podstatu události.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama