Záporné rozjaření

4. března 2013 v 19:48 | Blechovan
Můžeme-li pokles výroby nazývat záporným růstem, lze depresi označit jako záporné rozjaření, nebo vhodněji cizím výrazem jako negativní euforii.
Je to jev, který se stále častěji vyskytuje mezi lidmi a dokonce stále častěji mezi mladými. Pátrání po příčinách záporného rozjaření (negativní euforie) - tedy po příčinách deprese - je složité a rizikové. Jakmile se příčiny hledají jinde než ve vrozených vlastnostech dotyčného, můžete narazit. Copak může někdo odsouhlasit, že příčinou záporného rozjaření je třeba nemožnost uživit se vlastní prací, tedy nezaměstnanost? Přece ten nezaměstnaný je flink, příživník, nefachčenko a ostatní, tedy hlavně ti úspěšní, co platí daně, na něj doplácejí. Když se některý nezaměstnaný nebo situací zklamaný pokusí vzít si život upálením, nezdůvodňuje se to depresí vyvolanou nemožností uplatnit se v zaměstnání, což je v naší nezaměstnaností trpící zemi častý jev, ale jeho duševní chorobou. Jako že kdo si sáhne na život, ten prostě nezvládá svou zápornou rozjařenost, podléhá tlaku prostředí, neunese složitost života. No prostě je tak trochu magor.
Že nekecám, to asi každý známe z řady podobných případů, byť je naše spravedlivá média zas až tak moc nerozmazávají.
V každém období života má jedinec celou kopu důvodů k depresi. Záleží na jeho duševní síle a vůli, na pochopení blízkých a celkových podmínkách prostředí, zda ztráta perspektivy vede k smutnému vyústění v plamenech či pod koly vlaku a podobně, nebo zda se postižený vzpamatuje. Kdo své potíže chce řešit alkoholem nebo jinou drogou, je na nejhorší cestě, aby jeho duševní nevyrovnanost a tíživé podmínky života opravdu skončily osobní tragédií.
Pokud záleží na nás - a to někdy záleží na každém z nás - snažme se podobným situacím předcházet. Přátelství, spolehlivé přátelství je jednou z nejúčinnějších zbraní proti tragickému vyvrcholení depresivního stavu. A ve stejné míře to závisí i na společenském prostředí, na podmínkách života společnosti, což ovšem jednotlivec ovlivní jen nepatrně.
Zkrátka i zde platí, že nejlepší je prevence.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 DK DK | Web | 7. března 2013 v 20:34 | Reagovat

Pěkný článek. Termín negativní euforie jw super!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama