Provokační lži

28. listopadu 2013 v 16:00 | Blechovan |  Na téma


Mne nejvíce vyprovokují lži. A takové ty drzé, které se tváří zasvěceně a jsou přitom úplně vymyšlené, ty mne opravdu dovedou vyprovokovat, lidově řečeno vytočit.

Takovou provokací bylo kdysi pradávno chování jednoho kroměřížského občana. Naprosto bez důvodu, jen snad aby potupil vedoucí dětského tábora, na němž ovšem nebyl on, ani někdo z jeho blízkých, vykřikoval na nádraží při příjezdu dětí: "Konečně jste tady, chudáčkové, zase doma z té mučírny. Byli vás tam, nekrmili, ve špíně jste žili…"

Bylo to krátce po válce a dotyčný byl známý šmelinář, což znamenalo že mezi lidmi nebyl oblíbený a navíc měl pifku na poválečné uspořádání země, které šmelině nepřálo.

Ve skutečnosti se vracelo asi padesát dětí ze zotavovny na Rusavě, kde se o ně starali vedoucí, kteří je i z dřívějška znali, a byli jejich staršími kamarády (dívky skoro maminkami). Jen jako příklad. Když se děti vydaly na výlet, některým menším nožky nestačily brouzdat se po kopcích, tak je vedoucí - samozřejmě "muži" - poponášeli na zádech. Dívky naopak po večerech malým dětem přepíraly prádlo a v denních hrách ušpiněné šatky, občas vyžadující zásah jehly a niti.

Byl jsem ještě s jedním přítelem na nádraží a ta provokace se mne velice dotkla. Tam pár studentů věnuje půl prázdnin, pečuje o svěřené děti jako o sourozence, a nějaký šmelinář, který zbohatl na válečném černém trhu díky předražování zboží, kterého bylo po válce válečný nedostatek, je uráží! Pustili jsme se do něho slovně, ale on si na nás začal tak vyskakovat, že jsme přivolali policistu, co byl náhodou na nádraží. Provokatér zkrotl. Policista se na něj obořil: "Pane Zkoumálku, vždyť vy jste v podmíněném trestu, tak co tady vyvádíte!" Provokatér se začal vykrucovat, že jako dělal jen legraci, že se chtěl pobavit.

Tehdy mého přítele, studenta napadla prima myšlenka: "Každý špás něco stojí," prohlásil smířlivě, "měl byste zaplatit i za tento. Postačí, když přispějete na další běh tábora, aby rodiče dětí nemusely tolik platit."

Věřte nebo ne, šmelinář se ani nevykrucoval. Vytáhl tisícovku, a že prý jestli to stačí. Rychle jsme přinesli poštovní poukázku, tu vyplnil a peníze poslal poštou na adresu ONV, s určením na dětské zotavovny.

Kéž by každý provokatér byl vytrestán alespoň takovou mírnou pokutou. A raději přiměřeně provokaci, tedy lživému tvrzení nebo dokonce lživé akci.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Radka Radka | E-mail | Web | 24. prosince 2013 v 11:16 | Reagovat

Také nesnáším lži a hloupé vtipy. Kéž by se našlo více takto kurážných lidí a donutili každého platit

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama