Červen 2014

Nevím, jak to je opravdu

24. června 2014 v 20:22 | Blechovan |  Na téma
Že originalita neroste na stromech, tomu s dá věřit. Už by ji dávno zprivatizovali, zpoplatnili a možná i zakázali sklízet. Ale jak je možné, že ji nedostaneš koupit ani v tom nejnejnej supersakramarketu, tomu nerozumím.

Jak by to bylo krásné. Člověk by si nacpal peněženku, případně vzal nějakou tu kreditní kartu, zašel do gigakvelbu a tam by na obrovských policích ležely nepřeberné počty nejrozličnější originality. Stačilo by mrknout na cenovku, posoudit stav konta či prkenice, a jeden každý by mohl tvořit a tvořit, že by se původnosti jeho tvorby i dávní básníci, romanopisci, povídkáři a vědci museli obdivovat.

K velké lítosti musím přiznat, že tedy ani na stromech, ani na super policích, prostě nikde k originálním myšlenkám nepřijdeš. K tomu je třeba hlavy, tedy dobře nastavené hlavy. Je proto pochopitelné, že si většina z nás musí pomáhat nějak jinak.

Nejlepší cesta je hodně číst, hlavně staré tisky, případně šuplík-tvorbu. Tam se človíček může inspirovat, aniž by čtenáři - pokud se nějací najdou - poznali, že čtou plagiát. Vždyť se to dnes obtížně rozpoznatelné - ba ani s použitím fikaného softwéru - i u některých diplomových či disertačních prací významných činitelů. Ovšemže nejen z Plzně. A když už se někdy plagiát rozeznat podaří, nedokáže nikdo jako neoriginalitu prokázat, byť je práce opsaná. Vždyť i to, jak tvůrčím způsobem se opsané vytiskne, je původní tvorba.

Přiznávám se, že i já jsem toto povídání opsal. Měl jsem je trochu s přeházenými větami a odstavci v šuplíkových vzpomínkách na studentská léta.

Pak je ovšem ještě horší originalita, než důmyslné přepracování. Je to originalita v blbosti. Té však na světě nedostatek není, ba ani nikdy nebyl.

Ostatně, pokud jste dočetli až sem, vidíte, že mám pravdu. Zamračený

Téma zajímavé – pro…

16. června 2014 v 20:00 | Blechcovan |  Na téma
Hlasy v hlavě, to je problém nesmírně zajímavý především pro psychiatry. Věřím, že některý student medik si ze článků, které zde budou na uvedené téma zveřejněny, sestaví výbornou ročníkovou, ba možná i bakalářskou práci.

Trochu vážněji. Takové téma je buď nabídkou na zcela nekvalifikované, ale tím více fantazírující povídání, nebo vážnou problematikou zdravotnictví.

Tak jsem jako medicínsky nekvalifikovaná síla lehce nevážně sdělil svůj názor.

Mohl jsem si to dovolit zejména proto, že dosud nelze přes internet někomu dát pohlavek či jej nakopnout, ale také s ohledem na toleranci. Kdo nechce, nečte, kdo čte, nevzteká se.

Přeji všem blogerům, aby je hlasy v hlavě vůbec nezačaly strašit, ba aby nás nikdo ani problémem hlasů v hlavě nestrašil.

PÍŠU TI ASI NAPOSLEDY

10. června 2014 v 13:01 | Blechovan |  Na téma
Tady na našem sídlišti zrušili již druhou poštovní schránku. Takže chci-li odeslat dopis, musím se trmácet až na poštu. Takže příště již dopis nečekej. Pošlu Ti raději povídání internetem. Má to také tu výhodu, že je takový vzkaz - na rozdíl od mého rukopisu - čitelný.

Je sice pravda, že velký náš Big brother čte v internetu jako v denním tisku, takže žádné tajnosti už "holubům" nesvěřím. Jen ta obtížně zhekrovatelná. Jinak vše jen z ouška do ouška, a to ještě při hlasité a rušivé - tedy moderní - hudbě.

Co se dá dělat. Doba, kdy listovní tajemství bylo opravdu chráněno, už dávno minula. Dokonce jsem četl, že se dá obálka postříkat nějakým chemickým sajrajtem, aby zprůhlednila.

Jo, kamaráde, svoboda má vysokou daň. Jednou z těch daňových položek je právě ztráta svobody mít tajemství.

Tak se měj a příště už jen pomocí naší šifry 257D/?kH

Tvůj

(raději se nepodepisuji. Co kdyby…)