Zásadovost nebo předsudek?

2. února 2015 v 18:20 | Blechovan |  Na téma
Někdy je to těžké rozlišit.To máte jako s tím islámem. Naprostá většina lidí, kteří odsuzují islám kvůli radikálním islamistům vlastně o skutečném náboženství mohamedánů vědí jen pomluvy či nesouvislé útržky. Zkuste si pročíst - tak trochu souběžně - korán a bibli. Jistě mi dáte zapravdu, že z hlediska nebezpečí fanatismu si jsou obě náboženství rovna. Prý by žádný křesťan nemohl… Tak si zalistujte v bibli, a to nejen ve sterém zákoně, ale i třeba v tom novém. A ejhle. Hospodin přikáže Abrahamovi, aby obětoval - zabil a upálil - svého údajně prvorozeného syna. A co na to Abrahám? Rád nerad, pánbíček nařídil, už se chystal svázaného syna zapíchnout. A teď si představte, že nějaký islámský fanatik, který viděl, co Evropané a Američané udělali v Iráku, Libyi a dalších islámských zemích, hrkne mu v kuli, uslyší boží výzvu, a jede se. Ale copak se nedávno i v Evropě nevraždilo z náboženských důvodů. I když poněkud dříve, ale upalování nepohodlných, tedy kacířů a čarodějnic, bylo zdůvodňováno tím, že sice zahubí jejich tělo, ale zachraňují jejich duši. Ostatně terorismus s náboženským pozadím ve Velké Británii (nejen Severním Irsku) vládl a řádil donedávna. V Novém zákoně se například dovíme,e že Bůh zahubil nového křesťana a jeho ženu (rukou bratrů křesťanské obce) jen proto, že když prodali svůj majetek, aby se stali členy křesťanské komunity, část peněz si manželé ponechali "pro každý případ". Není to tak trochu varování pro naši republiku, aby se nezdráhala s církevními restitucemi?

Nebo Brejvik. Jakmile někdo propadne čemukoli fanaticky, ortodoxně, je malér na spadnutí. Křesťan, judaista, mohamedán nebo revolucionář, buď přemýšlí a jedná lidsky, nebo jeden jako druhý mají blízko k předsudečnému činu - ničení odpůrců, nevěřících.

Zkrátka. Zásadovost v jednání vyžaduje přemýšlení a schopnost uvažovat., Ortodoxnost, fanatismus (ať je to ta, která dodnes dokáže páchat škody některými skupinami v Izraeli nebo ona třeba ze Saudské Arábie) nemá v civilizovaném světě místo. Jenže kdo je civilizovaný. Ty státy USA, ve kterých se školy dosud setkávají s problémy při snaze vyučovat ne podle bible, ale včetně třeba Darwina, copak ty nejsou názorově blízko k té "pseudozásadovosti", končící předsudečným násilím?

Jen a jen snaha po vzájemném pochopení, může pomoci obhájit "naše správné zásady" (na obou stranách. Ne bezohlednost a fanatismus. Ostatně to, co jsme jako tzv. kulturní svět předvedli v Iráku, Libyi, Sýrii a na jiných místech Země, vždy pod zásadovými hesly o občanských právech a demokracii udělalo těmto právům i demokratickým zásadám medvědí službu - poškodilo je.

Zásadovost - ano. Předsudky - ne.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 26. února 2015 v 19:55 | Reagovat

Souhlasím. Každé náboženství je v něčem špatné, a i když má třeba krásné myšlenky, díky církvi se to zvrtne spíše v sektu. Jak je řečeno v jedné písni, naše náboženství jsou vězením.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama