Hrdinové nám nechybí

20. března 2017 v 18:22 | Blechovan |  Na téma
Každá doba má své hrdiny. Ta dnešní jich má několik přehršlí, ba i věrtelů. Bohužel je jejich většina spíše hrdiny smutnými.

Tak třeba hned pan Radovan Krejčíř. Takový rozmach a podnikatelský úspěch, to snad ani největší optimisté jako Klaus či Václav Havel nečekali. Není jejich vinou, že se to nějak zvrtlo a pak Krejčíř přenesl sídlo svých hrdinných aktivit na Seychely a později do Jihoafrické republiky.

Rovněž slavný hrdina dnešní doby Kajínek, byť nedoceněný tiskem a přeceněný soudy, se pro své dobové úspěchy přemístil. Dokonce několikrát z vězení do lépe střeženého.

Asi by bylo nošením dříví do lesa, pokud bychom připomínali třeba pana Bakalu. Jak ten dokázal podnikatelsky zatočit s dříve prosperujícím podnikem OKD! No řekněte, který pohádkový Honza přišel skoro za hubičku jen tak bokem k desítkám tisíc bytů? (Město se stovkou tisíc obyvatel.) Však také svými sponzorskými dary přispěl řadě dobrých myšlenek a volebních kampaní.

Nebo takový pan Marhoul. Nepřekročil zákon, a přece se napakoval jedna radost. Když si v privatizaci koupil kus Barandova, z půjčky státní banky zaplatil 512 milionů korun. Při stanovení této ceny "odborníci" usoudili, že za plochu zakoupeného barandovského zařízení není třeba nic platit. Vždyť byla z větší části tady v Praze zastavěná! Cena pozemků ovšem v době koupí byla více než miliarda korun.

Úspěšného podnikatele Koženého jsme snad také ještě dostatečně nedocenili. Už jen ten fígl z prodejem bývalého československého loďstva. Kdo umí, umí. Prodal hodnotné námořní lodi, které původně vydělávaly republice zlevněním námořní dopravy. On si nacpal kapsičky získanými prostředky, stát prý ještě dodatečně musel doplácet půjčky, které kdysi dávno přijal při nákupu lodí.

Takové troškaře, jako je pan Kalousek či Cyril Svoboda ani nepřipomínám. Jsou to mužové zbožní, takže jistě získané bohatství využívají v duchu křesťanské lásky. Pan Svoboda se přece soudil o slíbené (jen slíbené) dědictví s ústavem mentálně postižené mládeže (či jak se to jmenovalo) a za notářské vyřízení restituce mu nestačilo v dědictví zemřelé odkázané zhruba tři miliony. No pan Kalousek se rovněž vyznamenal. Je to na Hrdiny privatizace (Zlatý kříž). Státní majetek v Praze dokázal prý prodat tak, že za něj stát ještě doplácel. Jeho nákup nefunkčních padáků pro armádu je jen třešničkou na jubilejním dortu Kalouskových úspěchů.

Nebo ten případ s lotynkou! Ministr kultury Pavel Tygrid ručil státním majetkem (dva významné památkové objekty v Praze) soukromé firmě za "rozjetí" lotynky. Prý se na výtěžku bude částečně podílet naše kultura. To se však nepodařilo, provoz loterie byl natolik ztrátový, že stát musel uhradit soukromníkům vzniklou škodu.

Je-li za hrdinu doby zejména vydáván Václav Havel, ten si aspoň otevřenou kritikou předchozího režimu, za níž byl i vězněn, uznání zaslouží. Byť sliby, které nám občanům po svém zvolení dal, čas vzal. Myslím, že to dost přesně vystihl jeho film Odcházení.

Dříve bývali za hrdiny považováni ti, kteří se zaslpužili v boji za zachování českého národa, za obranu republiky či za vynikající pracovní výsledky. (Pracovníci třeba v hornictví, ale i v kultuře. Jen těch národních umělců. Na příklad Josef Hora, Petr Bezruč, Max Švabinský, Fráňa Šrámek, Josef Lada, Marie Majerová, Vítězslav Nezval, Václav Talich, Ladislav Pešek, Karel Svolinský, Jiří Trnka, Jan Werich, Jan Zrzavý, Josef Suk, Vladimír Menšík, František Filipovský, Miloš Kopecký, Rudolf Hrušinský a mnozí další)

Každá doba měla a má své hrdiny. Stávají se jimi ti, kteří nejvíce přispívají k prosperitě dané společnosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 beallara beallara | 20. března 2017 v 19:46 | Reagovat

Výčet vašich novodobých hrdinů je k pláči a na zvracení, neskutečně smutné a je to skutečný odraz naší společnosti.
Moje nebožka maminka říkala, že Václav Havel proslul jako slavný kurevník víc než disident, tak nevím :D  :D  :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama