Temné byly celé epochy

25. září 2017 v 16:17 | Blechovan |  Na téma
Podle toho, kdo co známe a kolik si pamatujeme vyvstane nám pod pojmem temné dny asi jiné období. Ono těch temných nejen dnů, ale celých epoch bylo v historii až až. Mnozí si připomenou jen příběhy ze svého života, jiní, znalci historie, jen smutně mávnou rukou: "Vždyť boj mezi Temnem a budoucností probíhal od pravěku a dodnes neskončil."

Tak třeba z historie českého národa. Připomeňme si středověk. Boj panstva o to, kdo ovládne větší počet obcí a tím účinněji zvětší svůj majetek, tedy i o další nejen pole, ale především nevolníky, probíhal převážně za krutých obětí - nevolného lidu. Ten vždy na spory a rozmišky či dokonce války doplácel nejvíc.

Pro jinak orientované byly temnými dny rovněž roky husitské revoluce. Ta sice dala větší svobodu a pocit lidskosti právě těm nejobyčejnějším, dříve zotročeným nevolníkům, avšak utrpení? O to se s nimi dělilo potlačované panstvo nerovnoměrně. Na války a boje opět dopláceli ti "dole".

O jisté době našich dějin se vžilo označení Temno. Proč Temno? Protože se obnovilo nevolnictví, protože byla potlačena dosavadní náboženská tolerance; protože ti, kdož se nechtěli podřídit, byli nemilosrdně pokořeni. Mnozí včas uprchli do zahraničí - což ovšem pro ně znamenalo ztrátu nejen všeho majetku, ale i domova. Jiní , pokud patřili mezi panstvo, přišli nejen o majetky, ale často i o hlavu. Však na Staroměstském náměstí 27 kamenů jednu takovou exekuci poražených dodnes připomíná. Temnou byla pobělohorská doba také proto, že v Českém království přestali být Češi pány a nastoupilo pod heslem pravé víry nesvobodné období dané heslem "Čí je vláda, toho je náboženství" (právo rozhodovat, jakým způsobem uctívat či neuctívat Boha, neměli samotní občané, ale vládci). Tato doba byla rovněž spojena s potlačováním českého živlu a teprve 18. a 19. století proces germanizace zvrátil. Kdo nejvíce doplatil na následky dlouholeté války? Samozřejmě obyčejní lidé. Nejen tím, že nesměli věřit v Boha podle svého přesvědčení, ale že byli hlavní obětí válečných střetů, ale též proto, že se vypuklo druhé nevolnictví.

Copak etapa boje s čarodějnicemi, podle návodu katolického šéfstva (obsaženém v oficiálním materiálu Kladivo na čarodějnice), kdy mučení podezřelých a upalování inkvizicí za čarodějnice označených, temnou dobou nebyla?

Nebo snad bychom připomněli temné dny Velké války. Tak pro přesnost. RU povolalo do války 1 220 000 mužů Čechů. Z nich padlo 253 000, tedy 20,7 %. Zůstalo u nás 142 000 válečných vdov, 256 000 válečných sirotků a 246 000 válečných invalidů. Je třeba k těmto temným dnům ještě něco dodávat?

A co léta 1938 - 1945? Statisíce odvlečených na nucené práce, statisíce vězňů, z nichž desítky tisíc byly chladnokrevně zavražděni. Tu pro svůj původ, tu pro nesouhlas, ba i odpor s okupanty. Na 360 000 obětí našich občanů. V tom nejsou zahrnuti původní čeští Němci, kteří na frontách války v stejnokroji wehrmachtu padli. Vzdali se v roce 1938/39 československého občanství, požádali o říšskoněmecké, takže se po válce stali cizinci ve své původní domovině a byli - podle rozhodnutí vítězných mocností USA, GB a SSSR v Postupimi - vysídleni do Německa.

Mnozí považují za dobu temna i socialistické období po roce 1945, zvláště tzv. padesátá léta a dobu po násilném přerušení tzv. Pražského jara v roce 1968. Byť následky nejsou s předchozími příklady srovnatelné, nelze přehlížet, že mnozí epochu socialismu pro omezení volnosti a nemožnost uplatnění v podnikatelské (soukromé) sféře za dobu temna považují.

Nevím, jestli těch deset dvacet tisícovek bezdomáků, desítky tisíc lidí připravených spekulanty o existenci, četných živitelů rodin po různou dobu nezaměstnaných se dívají na éru rudého srdce nad Hradem jako na slibované světlé zítřky.

Obávám se, že vypuknutí masové imigrace s pravděpodobnými následnými střety a možnými válkami, za světlou dobu lidstva rovněž považovat nebude možné.

Shrnuto. Každá doba má své světlé a stinné stránky. Je na nás, občanech, abychom podle svých možností (jakými jsou třeba volby) a schopností usilovali o takové uspořádání, kdy toho temného bude ubývat a světlejší stránky převáží.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Meduňka Meduňka | Web | 28. září 2017 v 18:44 | Reagovat

Zařazuji do výběru na tema-tydne.blog.cz

2 Aliwien Aliwien | E-mail | Web | 2. října 2017 v 13:47 | Reagovat

Článek je právem ve výběru. Může mnohé události z naší historie připomenout zejména dnešní mladé generaci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama