Ani vesmír není jednotný

26. prosince 2017 v 16:09 | Blechovan |  Na téma

Téma: Moje hvězda? Vesmír je převelmi pestrý. Je to v něm skoro jako mezi lidmi. Jsou tam celé světadíly - galaxie, které se navzájem ohrožují, ba i požírají. Připomeneme-li ještě nenažranost černých děr, o jejichž existenci se jednak zpracovávají vědecké studie, jednak publikují zpochybňující články, je zřejmé, že platí i rčení 'není hvězda jako hvězda'.

Přidejme k tomu skutečnost, že to všechno se všemožně hýbá, vrtí, točí, rotuje a vůbec je nepokojné. Lze pochybovat, zda máme každý během svého života jednu a tutéž hvězdu. Pravděpodobněji si jen myslíme, že "tato je naše", ale ve skutečnosti čas od času za svou star označujeme docela jiné kosmické těleso.

Je to jako se světovým názorem či ideologií. Co človíček, to - třeba jen mrňavá - odlišnost. Ba dokonce co situace, to pozměněný hvězdný symbol.

Tak si některý mladík/ice vybral svou hvězdu, když mu bylo sotva plnoletí, aby zanedlouho zjistil, že to není hvězda jeho, ale že se o kousek spletl. Hned si proto vybírá stellu náhradní, kterou za svou vyhlásí s plným přesvědčením, že navždy. Houby, navždy! Změní se rozložení sil - třeba jen v důsledku nějakých voleb, a už se hledá hvězda další, správnější, perspektivnější.

A co ti, kteří své v mládí vybrané hvězdě zůstanou věrní? Coby, je-li dotyčný astro-objekt ve společenském kurzu, je vše v pořádku. Pokud ovšem jas dotyčné hvězdičky zeslábl, je naopak politicky korektní se k své původní nehlásit, ba - v mnoha případech je nutno ji i zapřít.

Má hvězda! Zlaty voči! Znáte starořímské rčení Ubi bene, ibi patria? Platí to i pro uznávanost hvězd. Která přináší větší výhody, ta je "mou" hvězdou.

Kdo se nepodřídí této zavedené pravdě, má smůlu. Je staromilec, ba - cítí-li se příliš potomkem předchozích českých generací - je to xenofob, rasista, fašista, prostě člověk fuj!

Nejlepším řešením je naučit se anglicky (v americké notaci), abychom si včas přečetli, kterou hvězdnou barvičku právě svět doporučuje, nu a té se klanět až do příští změny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama