Bohatý chudému nevěří II

2. prosince 2017 v 16:53 | Blůechovan |  Různé
Pokračujeme v mudrcování o penězích.

Pojďme raději ke státu. Jeden obyčejný člověk má být finančně gramotný. S vládami je to ovšem složitější. Dejme tomu pozdější ministr financí v době, kdy mával penězi armády, vyplázl - samozřejmě ne ze svého - pár stovek milionů za padáky, dokonce u firmy, která v den podpisu smlouvy ještě neexistovala. Padáky padaly, bohužel však neřízeně, takže následoval nějaký smrťák. Co se stalo? No, "náš stát" vyplázl pár stovek milionů na chybu jednotlivce. Protože vydělat je obtížnější než splatit, připsal se tento špinavý kšeft do státního dluhu.

Jindy zase stát údajně nezabezpečil Američanovi investici do televize, musel proto čmajznout občanům další tři miliardy, aby odškodnil neúspěšného investora.

Ministr podepsal nedomyšleně smlouvu o hospodaření s krví, takže ČR v arbitráži ztratila pár krvavých miliard.

Šetříme životní prostředí podporou obnovitelných zdrojů. Stát ročně doplácí spekulantům v oboru desítky miliard, protože s nimi kdysi podepsal nespravedlivou a nevýhodnou smlouvu.

Že by naši představitelé byli finančně negramotní? Mohli bychom pokračovat nejen v aférách s nevýhodným nákupem zbraní pro zbytkovou armádu a o jejím nelevném vysílání do cizích válek.

Zřejmě by bylo možné vyprávět pohádku, jak ministr či vláda měl hroudu zlata (státní majetek v roce 1990) - třeba v nerostném bohatství či v produktivní továrně, dolech (aktuálně v ložisku lithia), vodě - a měnil a měnil, až ji vyměnil za sumu zhruba tisíce a šesti stovek miliard korunek státního dluhu.[1]

1 600 000 000 000 Kč

Vzpomeneme si, jak v předvolební kampani pan Kalousek rozeslal občanům poštovní poukázky, že každý dlužíme 120 000 Kč? Já takovou obdržel a měl jsem vztek. Jenže po dvou volebních obdobích vlády za financministra Kalouska se státní dluh zvýšil, dnes by nám mohli poslat složenku na 150 000 Kč ke splacení jen státního dluhu. Měli a máme se - často na dluh!

Znovu. Říkají, že se máme dobře jako nikdy v historii. Tohle nemohu věcně ohodnotit. Žiji z důchodu, a pokud bych neměl potřebnou částku, odhlásil bych - i když moc nerad - i tento internet. Ale naši představitelé? Neodhlásí, naopak. Souběžně s úsilím o ještě nižší daně prachatých hledají peníze, jak zvýšit státní výdaje na armádu, případně na migranty. Peníze pro "mise" údajně našich vojáků třeba v Afghánistánu, Africe či Pobaltí, ba i na Islandu se najít musí. Peníze na nové obrňáky jakbysmet. Prostředky na přiměřené platy ve zdravotnictví a školství? To je už složitější, státní kasa není gumová, zato státní elita je potřebná. Vždyť se o nás stará zhruba 150 000 úředníků na všemožných státních funkcích. Jejich práce i solidarita (když ne přímo oddanost) není levná.

Mám dojem, že zejména naši představitelé, údajně elita, by někdy - někteří docela určitě - měli absolvovat speciální vzdělání v oboru finanční gramotnosti.

Oni však většinou umí počítat až moc dobře. Ve své kasičce, samozřejmě.[1] Uváděná čísla jsou jen orientační a zdaleka ne úplná. Jsou dluhy státní, dluhy krajů a obcí, podniků (další cca miliarda) a dluhy jednotlivých občanů, které se překračují hranic tisíc miliard.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama