Co je to politická korektnost?

12. prosince 2017 v 17:56 | Blechovan |  Různé
Často používaný termín politická korektnost si zaslouží upřesnění.

Podle akademického Slovníku spisovné češtiny korektní znamená dbající zásad poctivosti, slušnosti a správnosti. Korektností tedy rozumíme korektně se chovat.


V praxi. Chci-li prohlašovat o sousedovi či představiteli některé politické strany, že s jeho názory nesouhlasím, nebudu vykřikovat, že mu z huby vypadávají hovna, či že je to hajzl. Prostě stručně a věcně vyjmenuji vlastnost, která se mi líbí či nelíbí. Jeho prohlášení, které lze fakty zpochybnit. Například. Tvrdí-li, že některá strana či politik je extremista, uvedu konkrétně v čem se jeho extremismus projevuje. Chlubím-li se tím, že jsem demokrat a současně prohlásím jako prezidentský kandidát, že bych zástupce té či oné politické strany nikdy do vlády nejmenoval, popírám demokratický princip a tím tvrzení o své demokratičnosti, což je nekorektní.

Šířím-li tvrzení, že třeba tramtariánští vědci lžou, pokud tvrdí, že změna režimu v Teutonómsku stála některý stát miliardy, musím současně uvést argumenty, které domnělou lež přesvědčivě vyvracejí. Naopak zmínění vědátoři z Tramtárie svou tezi musejí podložit přesvědčivými důkazy (například ověřeným prohlášením či telefonickým odposlechem).

A teď, jak to funguje politická korektnost u nás si uveďme na příkladu imigrace.

Vlivný představitel veřejně prohlásí, že: "My jsme žádné imigranty nezvali, ale když u nás chtějí žít, musí respektovat naše zákony."

Je na tom něco nefér, nekorektní? Jistěže ne. Naopak politická nekorektnost jistých kruhů se projevuje v tom, že dotyčného prohlašují za rasistu, xenofoba, či unijního neposluchu.

Podle našich pravdu a lásku jen hlásajících skupin je prostě politicky korektní tomu prvnímu vmést do tváře pomluvu xenofoba a jako vlastní politickou korektnost předvádět zatajování problémů, které nekontrolovaná imigrace, navíc v rozporu s platnými pravidly, způsobuje.

Zkrátka některými kavárenskými stoupenci hlásaná politická korektnost, uplatňovaná ve veřejném prostoru, je v zásadě nekorektní, jednostranná a nespravedlivá.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama