Nekorektní?

5. prosince 2017 v 18:23 | Blechcovan |  Na téma
Stanoví-li si nějaká společnost jistá pravidla, měla by se dodržovat. Jenže kdy někdo překročil přípustný rámec, je často obtížné rozeznat.

Tak třeba hned slušnost čili korektnost ve vyjadřování. Asi není sporu, že prohlásit o někom, že mu z huby padají hovna - jak jsem nedávno četl vyjádření o prezidentském kandidátovi - asi nemá se slušností nic společného. Je to zkrátka za hranou. Média se však jen usmívají, protože to bylo řečeno o jimi nemilovaném kritikovi. Takže bylo korektní tvářit se, že sprostá urážka je O.K., neboť by mohla přispět k tomu, aby nemilovaný politik byl K.O?

Naproti tomu když si nějaká "umělecká" skupina zvolí název z jednoznačně vulgárním obsahem, avšak uvádí jej třeba v angličtině, jako pověstné Pussy riot, je to za hranou, nebo přípustné? Je to prostě neslušné, jenže neznalý angličtiny si to neuvědomuje. Je pak "za hranou", přeloží-li někdo ve veřejném vystoupení tento název, aby zdůraznil jeho vnitřní a skutečně nevhodný obsah? Nebo ten překlad už nebyl korektní?

A tady jsme právě na té hraně. Takový veřejný překladatel je podle hlavní přes-stoky sprosťák. Je proto možné se do něho pustit a bít nadávkami, až virtuálně zcepení. A přitom měl pravdu, název si nevymyslel, jen přeložil, což většina mladých ví a jen se bojům o takovou politickou korektnost směje.

Co je korektního na lživé informaci, byť ji vysloví třeba zámořský přítel? Co je nekorektního na věcně pravdivém tvrzení, které se někomu příčí už jeho nositelem?

Abych byl konkrétní. Poslanec prohlásí, že přepadení Jugoslávie v roce 1999 bylo z hlediska mezinárodního práva agresí, tudíž je agresorem NATO, což jsme od toho roku i m. Načež mnozí v médiích si nenechají líbit takové osočení, takovou nekorektnost od jakéhosi opozičníka, byť jeho tvrzení je pravdivé. Takže kdo je nekorektní. Ten, kdo v souladu s mezinárodním právem jednoznačně má pravdu, nebo ten, kdo jej v zájmu obrany našich parťáků odsuzuje za nekorektnost?

Na hraně, za hranou, vše je subjektivně vnímáno. Je nejen škoda, ale neštěstí, že ani média, která by měla tu hranu zákonného jednání hájit, ji někdy sama překračují.

Korektní, hranu nepřekračující je a vždy má být PRAVDA. Právě na tom vidíme, že tzv. politická korektnost snadno nabývá charakter nekorektní nepravdy.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 L. L. | Web | 5. prosince 2017 v 19:45 | Reagovat

Opravdu tam Zeman jenom s dobrým úmyslem přeložil název kapely Pussy Riot a neřekl nic dalšího, co by bylo nevhodné? Doporučuji se podívat po internetu na záznam a zopakovat si, co všechno Zemam o Pussy Riot řekl, a pak můžeme polemizovat o tom, jestli to byl nekorektní překlad, nebo dost hrubá urážka, jaká by rozhodně neměla zaznít od prezidenta v přímém přenosu.

2 Eliss Eliss | Web | 5. prosince 2017 v 19:47 | Reagovat

[1]: Musím souhlasit...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama