Nevěřím, že jsou moudřejší

11. prosince 2017 v 16:55 | Blechovan |  Na téma

Co by se stalo, kdyby zvítězilo staré rčení, že moudřejší ustoupí? Podívejme se na několik příkladů.

Tak třeba ve sporu USA a RF, neboli Trump : Putin. Tak sakra, kdo tady má být moudřejší, když jeden i druhý podléhají vlivu sil, které nevidíme? Copak může Trump udělat gesto přátelství k Rusku? To by jej tajné služby sežraly i bez chleba. A Putin? I kdyby chtěl, copak může podlézat, aby naznačil, že chce jako moudřejší uhnout? Vždyť by se hned ozval "svobodný svět" ústy Allbrigtové, Clintonové, Porošenka a možná i Kalouska, že je to jen trik, že ruští hekři, nástupkyně KGB… No prostě ani Trump ani Putin ustoupit nemůže, i kdyby jeden z nich byl opravdu moudřejší.

Trochu jiný případ. Kim Čong-un a Trump, bojují o to, kdo je moudřejší a ustoupí v nesmyslné při. Tomu Korejci by Trump zasadil vážný úder, pokud by mu nabídl smíření včetně konečně - od uzavření příměří z roku 1953 - podepsání mírové smlouvy. Jenže. Jak by pak mohla americká armáda zdůvodňovat sílu svých vojenských základen nedaleko hranic Číny a východních hranic Ruska? To řešení by sice mohl Trumpovi diktovat rozum moudřejšího, ale copak vojenskoprůmyslový komplex do toho nemá co mluvit? A ten se neumoudří. Ani ten americký, ani ten ruský.

Pokusme se trochu jinde. Co kdyby se konečně domluvili Palestinci s Izraelem? Přece někdo musí mít dost rozumu, aby ustoupil od sporu, kterým trpí již dvě generace. Problém je ovšem v tom, že by asi Palestinci chtěli, aby židé respektovali usnesení Rady bezpečnosti z roku 1947, kterým byla bývalá Palestina rozdělena na židovskou a palestinskou část. Jak by ovšem sebemoudřejší představitel Izraele mohl zdůvodnit splnění tohoto usnesení RB, když by to znamenalo vrátit Palestincům nezákonně uloupenou většinu jejich půdy? Copak tady jde o moudrost? Ani náhodou. I zde se jedná o moc, postavení a také plnění úkolů zámořských kmotrů. Nepleťme se, těmi kmotry není Trump a americká vláda, ale židovská lobby v USA i jinde. Tak, sakra, kdo má být moudřejší, když z nemoudrosti plyne kšeft kšeftů?

Snad ještě trochu o Evropě. Má být Brusel, eventuálně nad nim Berlín moudřejší než třeba Maďaři, Poláci, Češi a podobně? Tedy ustoupit v otázce kvót uprchlíků? No, uprchlíků. Ono se jedná obecně o migranty především ze zemí, kde jsme spolu s NATO zavedli demokracii a pořádek. Přece Irák, Afghánistán, Kosovo, Sýrie, Libye, Súdán. Asi také další státy Afriky, kde nejen zhoršení životních podmínek hrozícím suchem, ale rozvrácení států přispívá k masové migraci.

Nakonec bychom mohli požadovat od USA a EU tu moudrost, kterou neprokazují již čtyřicet roků, co se o podobném masovém exodu lidí uvažuje. Místo promyšlené politiky, která s předstihem řeší očekávané následky, vtrhneme do zemí relativně stabilních a vyvoláme nekontrolovatelný zmatek. Po agresi do Iráku z roku 2003 uprchlo kolem čtyř milionů Iráčanů, podobně je tomu s Sýrii. Jenže rozum říká, že nafta a strategická poloha dané oblasti je víc než postačující důvod proti tomu, aby moudřejší ustupoval. To by se nenapakoval.

Zkrátka co by bylo kdyby? Když jsem byl malý kluk a zeptal jsem se táty, co by na to řekl, kdybych… Odpověděl obyčejně: "Kdyby, chyby."

Je zoufalý nedostatek moudřejších, ústupu není.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 11. prosince 2017 v 17:22 | Reagovat

Dnes je těch moudrých opravdu málo...

2 blechov blechov | E-mail | Web | 11. prosince 2017 v 18:40 | Reagovat

[1]: Navíc je některá média pomlouvají až urážejí, aby k takovým občané ztratili ddůvěru. :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama