Opatrně s absolutním

8. ledna 2018 v 19:59 | Blechovan |  Na téma
Absolutní nula je termín fyzikální, který má vyjadřovat nejnižší možnou teplotu ve vesmíru (0 Kelvinů; definici nerozebírám). No častěji se výraz absolutní nula používá ve snaze charakterizovat, že ten či onen člověk, často politik, je úplně na nic.

A tady končí možná shoda. Nebudu jmenovat konkrétní jména, protože bych jistě narazil na naprostý, skoro absolutní nesouhlas. Dejme tomu, že prezident V je pro jednoho formát, který nám závidí snad i v nebi, zatímco prezident třeba K je nula, blbec, sprosťák, nad nimž by ohrnul nos i hostinský Palivec. Zajímavé na tom ovšem je to, že stoupenci K si myslí o svém oblíbenci totéž, co stoupenci V o tom jejich. A naopak.

Pro některé snad opravdu vzdělance z tak zvané elity je obyčejný venkovan absolutní nula, dokonce se slámou v botách, která navíc neumí ani anglicky, ani německy. No fuj! Zatímco takový "vzdělanec", kdyby se měl živit vlastníma rukama a ne v nějakém šikovném - dokonce někdy i pro něho zřízeném bohatém - korýtku, tak bude hladovět. Naproti tomu onen opovrhovaný venkovan dře, aby se i ty naše pseudoelity měly jako nikdy v životě. No, ten dříč by asi dřel za císaře jako za Masaryka, za Gottwalda jako za Havla, ale zpravidla si nestýská. Má-li práci, která jej uživí…

Rovněž absolutní (skoro) blbost je tvrzení, že jeden jediný politik rozděluje národ. Ti z Prahy a snad i Brna, kteří se domnívají, že jsou víc, než ostatní národ, právě ti rozdělují svou sebevědomou namyšleností, která je - tedy aspoň podle jejich mínění - nadřazuje nad ostatní. Oni jsou těmi, kdo prý mají říkat, zda je správné či špatné to, co se týká většiny. Oni tam nahoře "vědí", že větší svoboda znamená nikoli opravdovou rovnost občanů před zákonem a možnost svůj názor veřejně sdělit a obhajovat, naopak, svoboda a pravda je to, co relativně úzká skupina "vzdělaných Pražanů" za správné pravdivé a svobodně prosazovatelné považuje.

Tak podle nich je svoboda v tom, že oni smí urážet a ponižovat, protože jsou prý elitou a inteligencí národa.

Stydím se za špičkově vzdělané lidi, kteří něco podobného hlásají. Znal jsem a znám řadu obyčejných lidí, kterým život sice neumožnil získat akademický titul, ale jejich schopnost správně posoudit životní situaci, by mnozí naši poslanci i elitáři nutně potřebovali, aby se nezesměšňovali vlastními blbostmi. Jako třeba ti poslanci, kteří bydlí v drahých bytech, stravují se dílem v poslanecké kantýně za výhodné ceny, ale chlubili se, že jsou schopni žít týden či měsíc (měsíc to nikdy nezkusili) z minimální mzdy.

Nu a to, právě to je absolutní - blbost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 8. ledna 2018 v 20:43 | Reagovat

Kolikrát jsou opravdu ti obyčejní lidé chytřejší než kdejací vysokoškoláci :-)

2 Alka-fejetony Alka-fejetony | E-mail | 9. ledna 2018 v 13:10 | Reagovat

Hezky jste napsal, ráda jsem si početla.
Nesouhlasím jen s tím: Stydím se za špičkově vzdělané lidi, kteří něco podobného hlásají...
OPRAVDU STYDĚT se můžete jen za sebe, za něco, co jste sám řekl nebo udělal.
Za ty druhé ne. (Za vrahy se určitě stydět nebudete, nebo jo ?)

[1]: Jsem VŠ a vzala jsem si - před 40 lety - vyučeného zámečníka. Měl rozhled širší a zkušenosti větší, než někteří mí VŠ spolužáci... ;-)

3 blechov blechov | E-mail | Web | 9. ledna 2018 v 14:36 | Reagovat

[2]: Přidávám se k vyslovené poznámce. Vysoká škola umožní rozvinout jen ty předpoklady, které člověk má. Naproti tomu třeba můj táta (narozený 1900), který si až v základní vojenské službě "při zaměstnání" udělal měšťanku, měl lepší předpoklady než já. Jen neměl v té době možnost studovat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama