Ani klávesnice není marná

27. února 2018 v 18:24 | Blechovan |  Na téma
Fejky se nejkrásněji vymýšlejí s tužkou v ruce. No, klávesnice počítače také není k odmítnutí, ale rukopis je rukopis.

Co napíšeš tužkou, dokonce i perem, vypadá autenticky. Skoro věrohodně. Naproti tomu, když ti přijde nějaký mail, tvrdící docela věrohodně to či ono, hned tě napadne, že se jedná o novinářskou kachnu čili česky hoax, eventuálně fake news.

Je zde jedno riziko. Tak třeba pravda, kterou vyslovil Zeman, je jasně lží, byˇ%t si ji zaznamenáš tužkou. Podle Orwelova Velkého bratra je prostě - hodí-li se to oprávněnému vykladači pravd, třeba ÚTTH - pravda lží a lež pravdou. Sám Goebbels by se radostí tetelil, pokud by četl, že mír je válka, zatímco řeči o míru jsou dezinformací.

Tak tedy s tužkou v ruce chci napsat pravdu, aby té lži kdokoli věřil, když tu mi zatrne. Copak já jsem oprávněný vůbec něco tvrdit o pravdě a o lži? Já, vesnický nevzdělanec a přes některé své tituly příslušník tupé masy? Na to jsou přece zasvěcenci, tedy elitní prvadolháři. Vezměte si takového pátera vyklouz Hermana. Copak jsme Němcům celou dobu první republiky neubližovali? Nutili jsme je studovat na středních a vysokých školách, kterých zde - přepočteno na německou hlavu - bylo víc než v samotném Německu? Na úřadech v místech, kde bylo alespoň 20 % Němců se úřadovalo i v němčině. Chudáci museli i k volbám, takže jsme v parlamentu jejich zástupce nutili pohybovat se vedle těch nedemokratických českých. Nebo pan exkníže (rakouský fürst) Shwrarzenberg je stále iritován, že někdejší český prezident Beneš nebyl souzen jako válečný zločinec, možná místo Göringa.

Zatímco podobné provokace vytištěné pomocí klávesnice by předem prozradily podezřelý původ, napíši-li to vše tužkou, tedy vlastnoručně, může to být vnímáno jako životní zkušenost a tudíž pravda, za níž si stojí tuha zmíněné tužky. Ovšem jen do doby, než oprávněná vládní instituce na mne neukáže prstem: "Hle, dezinformátor!" Pak jde sranda stranou a nastupuje ona orwelovsky vycizelovaná pravda.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama