Energie, to je široké a pestré téma

13. února 2018 v 20:37 | Blechovan |  Na téma
Tak já hned začnu, že energií je třeba šetřit. Ne z hlediska nákladů na provoz bytu ani proto, že by energie byla nedostatková. Právě naopak. Energie, kterou lidstvo spotřebovává na vytápění, ohřev vody, dopravu a kdeco je pro životní prostředí někdy příliš velkou zátěží. Proto by se s ní nemělo plýtvat.

Zkrátka - heslo dne je energií šetřit.

To je ovšem v rozporu s tržním systémem naší ekonomiky. Menší spotřeba energie = menší zisky. A jak se tyto menší zisky vyrovnávají? Samozřejmě, zvýšenou cenou.

Jen malý příklad z oboru bytového hospodářství.

Bytový dům s ústředním topením, to je problém nad problémy. Někdo má rád teploučku, ba potřebuje je, jiný, když nechce po bytě chodit jen v trenkách, topí výrazně méně. Bytový dům je ovšem vytápěn sice v každé místnosti samostatně, ale stěny se vyhřívají i tehdy, když v některém bytě topení zastavíte.

Jak z toho? Samozřejmě zavedeme takové poplatky, kdy lidé málo vytápějící byt se ve zvýšené míře podílejí na celkové spotřebě tepla v domě než mnozí vydatně topící. No prosím, tomu rozumím. Jenže pak je zaveden systém, no typický systém Na hlavičku. Tedy polovina přiváděného tepla se rozpočítá podle plochy jednotlivých bytů. V pořádku. Jenže když někdo na měřiči spotřeby má skoro nulu, co s ním? Potrestat. Nedává vydělat výrobcům a dodavatelům tepla. Je tedy zavedena spravedlnost a ten, kdo spotřebuje (zdůrazňuji mimo tu společně placenou polovinu) málo, tak se mu přidá 20 % spotřeby připadající mechanickým rozpočtem na byt. Tak se stalo, že lidé, kteří i z nedostatku peněz, i proto, že nemají rádi zbytečné horko v bytě, zaplatí víc než ti, kteří "topí průměrně". Konkrétní případ? Naměřená spotřeba bytu 50 a sousední byt 600. Kdo myslíte, že zaplatí víc? Jasně, ten tak zvaný šetřílek. Hlavně, že se dělají i celosvětová opatření, abychom energií neplýtvali.

No třeba ještě jeden malý příklad. Do domu je dodávána teplá voda. Každý byt má měřič, kterým se zjistí kolik kubíků teplé užitkové vody spotřeboval. Jenže zase jsou tu lidé, kteří šetří, fuj s nimi! Zavedeme opravný koeficient. Poplatky za TUV se rozdělí na podíl za cenu vody a podíl za ohřev vody. Ovšem právě ten umožní, abychom nešetřili. Protože když šetříme, třeba proto, že v bytě bydlí jeden starý člověk, který ani do vany sám nevleze a jednou týdně jej přijdou umýt pečovatelky, zase tržní chyba. Náprava je jednoduchá. Celkovou částku, kterou nám dodavatel účtuje za dodávku teplé vody (za její ohřev) z padesáti procent rozpočteme podle čtverečních metrů bytů. Takže byt, v němž bydlí 4 lidé platí za ohřev vody vlastně tolik jako onen důchodce (a přepočteno platí za spotřebované kubíky méně).

Zkrátka, je třeba věcně a přísně postihnout každého, kdo se vymyká trhu a chtěl by šetřit. Že někdo prostě šetřit musí, protože na víc nemá? Má se snažit. Třeba si půjčit. Firem, které by pak poslaly exekutora a ten by nakonec rád byt odkoupil, aby se dluh uhradil, je dost.

Já si nestýskám. Já jen kroutím hlavou. Nechci-li platit televizní poplatky, protože nemám televizor ani zájem o libovolné teleprogramy, musím si to "vyběhat" na ouřadech. Co kdyby nám ouřady rozpočítaly poplatky za pracovníky bezpečnosti? Ti, co nemají problémy třeba s podvodníky, šmejdy a podobně, by samozřejmě platili víc než oni šmejdící. Nějak se musí z ,lidí ty peníze dostat, i když je třeba nemají.

Jak říkával klasik Švejk: "Pořádek muší bejt!"
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 chcusenajit chcusenajit | 14. února 2018 v 8:02 | Reagovat

Pravdivé, úplně s tebou souhlasím!

2 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | Web | 14. února 2018 v 18:49 | Reagovat

A k jakému řešení se tedy přikláníte?

3 blechov blechov | E-mail | Web | 14. února 2018 v 20:18 | Reagovat

[2]:Když šetřit, tak šetřit. U tepla je to problematické, protože je vytápěný dům všemi byty nerovnoměrně. U vody naopak. V domě má každý byt, bez ohledu na jeho plochu, jen jednen přívod teplé vody. Takže rozpočet podle plochy bytu nemá ani zbla logiky. Naproti tomu když v bytě bydlí čtyři pět lidí, je jejich podíl na ohřevu vody jistě odpovídající spotřebě tolika osob. Ale já si jen povzdechl. Na jedné straně nám vyhrožují globálním oteplováním a na druhé straně rozúčtováním za spotřebu teplé vody a tepla trestají ty, kteří tu energii a tím i životní prostředí šetří.

4 stuprum stuprum | Web | 15. února 2018 v 21:24 | Reagovat

Zde trapno žíti!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama