Únor 1948

24. února 2018 v 14:51 | Blechovan |  Různé
Bylo mi tehdy 16 roků. Naše gymnázium právě v únorových dnech odjíždělo na lyžařský výcvik do Krkonoš. Nás, studenty, jako kdyby se probíhající politické změny vůbec netýkaly.

Jednou spolužačce ujela lyže na cvičné louce pod Lejšnerovýmí boudami. Dva kamarádi sjeli zachránit uprchlíka. Za dvě tři hodiny byli v chatě i s lyží a se zprávou, že máme novou vládu. Kupodivu jediné, co nás - asi 60 studentů - zaujalo, bylo sdělení, že ve vládě bude kroměřížský starosta JUDr. Čepička. Pak jsme se věnovali důležitější záležitosti - přípravě na večerní "papučový bál".

Když jsem se vrátil domů, vyslechl jsem - zcela nezaujatě - v naší dílně "hodnocení situace". Táta (sociální demokrat) se svou obvyklou ironií prohlásil, že chleba kvůli změnám levnější nebude. Strýc Jan, národní socialista, horlil: "Ti naši představitelé (zřejmě myslel národní socialisty) byli s tou demisí na hlavu padlí! Měli počkat na červnové volby, ty bychom vyhráli, a mohl být pokoj."

Pan Lechner, náš dělník z Pornic (byl komunista) jen zabručel: "Zlatý voči, vyhrajete. Dostanete na …"

Krátce po změně vlády přijela teta Mařka (z Baťova), že jejího manžela - národního socialistu a funkcionáře - vyvedli dělníci ze závodu, takže shání práci.

Táta hned domluvil, že strýce přijme do práce kamarád a sokol pan Havel v cihelně, ale už k tomu nedošlo. Sotva odezněly první emoce, přišla delegace (možná stejná, která strýce z koželužny vyváděla), že se má vrátit do práce, že tak dobrého dělníka by bylo škoda.

Zanedlouho táta se živností skončil a i s mámou vstoupili do košikářského družstva. Táta jistě litoval skoro pětadvacetiletou snahu o založení a rozvoj živnosti, máma se mi po létech svěřila, že když dostala v družstvu první výplatu v penězích (ne jako dříve v živnosti na bankovní konto), byla nadšená. Já se stále staral víc o to, abych stihl všechny domácí úkoly - v latině, angličtině, matematice, českém jazyce… - a trochu o děvčata. Na politiku jsem ještě pár roků nemyslel.

Pak bylo v červnu faktické referendum. Jednotná kandidátka NF získala 89 %. Náš stařeček František se mi svěřoval, že místo kandidátky on i stařenka vhodili do urny kus novin (jako kdyby to byl bílý lístek). Smutný byl jen pan Lechner. Právě v jeho rodné obci bylo bílých a neplatných lístků 59 %, takže kandidáti NF tam zvoleni nebyli.


Nebylo ani tehdy, není ani dnes snad nikoho, kdo by vyváženě situaci po únoru 1948 zhodnotil. Vyváženě v tom smyslu, že by na váhy historické pravdy položil jak to chybné a zlé, tak naopak to, co bylo ve prospěch lidí a osvědčilo se.

Když došlo k jakémusi narovnání po listopadu 1989, nebyla doba příznivá pro vyváženost. Problémy a nedostatky předchozího vývoje byly příliš živé.

Ovšem teď, když od všeobecně přivítaného zvratu uplynulo málem 30 roků, teď by k té vyváženosti snad mohlo dojít.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 katastrofaalniisituace katastrofaalniisituace | Web | 27. března 2018 v 2:27 | Reagovat

V Pornicích vyhrává KSČM volby dodnes

2 blechov blechov | E-mail | Web | 27. března 2018 v 9:59 | Reagovat

[1]: Ten příklad jsem uváděl úmyslně. Jednak proto, že nikdo z obce nebyl tzv. perzekuován za to, že nevolil kandidátku NF a zadruhé proto, že právě občané obce, která první volby se společnou kandidátkou většinově nepodpořila, časem získali jiný názor. Názor, který jim přinesla osobní zkušenost.

3 Poustevnice, Čarodějka Poustevnice, Čarodějka | E-mail | Web | 27. března 2018 v 11:03 | Reagovat

Pěkný článek. Převratné změny z novinových článků přeložené do jazyka skutečného života.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama