Ale to je přece volební program!

5. března 2018 v 15:10 | Blechovan |  Na téma
Maska, to je takové opatření, které umožní skrývat, co se za maskou vyskytuje. Takovým typickým příkladem masky jsou často volební programy. Nakreslí se nádherné obrysy prosperity a představ, vybarví se lákavými barvami slibů, umístí se tak dovedně, aby překryly podstatu, tedy to, co program sice nemusí prezentovat, ale po zvolení hodlá zavést.

Pak nastane maškarní bál, tedy volební kampaň. Sál - celá země - je plný krásných, líbivých a slibných masek, z nichž pak lidová či všelidová porota vybere ty, které byly nejpůsobivější.

Když nastane odmaskování, tedy po volbách, ukáže se třeba, že ten, kdo se nejvíc oháněl demokracií a svobodou, nerespektuje demokraticky zvolené soupeře a všemožnými - často též do hezkých slov zamaskovanými aktivitami prokáže známé: Maska není nic jiného, než maska. Co se divíte, vždyť je to tak skoro pokaždé.

Myslím, že nemusíme chodit daleko s příklady, které toto ironické odmaskování potvrzují.

Jen namátkou. Volební program ČSSD v roce 2013 sliboval zavést do tak zvaných církevních restitucí pořádek. Nedostalo se to za 4 roky vlády na program. Nebo. Boj proti korupci. Snad žádná strana nevynechala možnost zařadit tuto nesporně aktuální záležitost do volebního program. A stejně žádná strana, která se dostala k vládním žlabům, nepromeškala vhodnou příležitost se také trochu přiživit. Jen si připomeňme jak ODS horlí, ale jak dostávala darem miliony od mrtvého Maďara či chudého Madagaskařana. Stoupenci pravdy a lásky jistě nasadí jinou tvář, když děkují panu Bakalovi za milionové dary, než když mluví třeba o současném prezidentovi. První je obdivná, uznalá ba až podlézavá, druhá má blíže ke katu Mydláři.

Případně se usmějme spolu, jak bojoval a bojuje pan Kalousek proti všemu, co ve funkci ministra financí prosazoval a prosadil. No ne docela proti všemu, co mu vyneslo a vynáší, proti tomu jistě nebojuje. Zato nám kdysi poslal složenku, kolik že každý z nás dluží v rámci státního dluhu, aniž by upozornil, že on sám ve významných funkcích na ministerstvu obrany nejednu sekeru zasekl do rozpočtu armády a tím i státu.

Zcela nakonec připomínám, že dnes jsou v módě masky boha Januse či Triglava. Tedy maska pro pracující občany a druhá tvář pro ty, kteří stranu platí.

A stejně jsou obě jen maskou, protože pod všemi možnými maskami se dovedně skrývá skutečný úmysl.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sacharin Sacharin | E-mail | Web | 11. března 2018 v 22:58 | Reagovat

Zkrátím to - dávám do výběru. :) Politika je jedna velká show...

2 blechov blechov | E-mail | Web | 12. března 2018 v 9:32 | Reagovat

[1]: Máš pravdu s tou zkratkou o politice jako šou. Ale nemělo by to tak být, má-li být systém nazýván demokracií. Dík za porozumění.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama