Hledání rovnováhy

11. dubna 2018 v 8:50 | Blechovan |  Na téma

Náš život je v jistém smyslu vyvažováním, hledáním rovnováhy mezi řešeními danými rozumem a intuicí či citem na druhé straně.

To se projevuje jak v osobním životě, tak třeba v posuzování celospolečenských problémů.

V osobním životě to mnozí poznali na vlastní kůži. Mám na mysli výběr životního partnera. Uvidíš ho, seznámíš se s ním, on se ti zalíbí - a je tu láska. Proč ne? Jenže pokud se spokojíš s tím nevypočitatelným citem a nezapřemýšlíš, může být malér. Třeba v tom, že jsi se zamiloval do toho, kdo má starší závazek například v podobě dvou dětí v manželství s jiným. Nechci tvrdit, že to je závazek neporušitelný, avšak než překročíš pověstný Rubikon, chce to zvážit, co bude, co nezbytně nastane. Jinak riskuješ, že narušíš rovnováhu nejen svou, ale řady dalších, což ve svých důsledcích může mít za následek kolaps vztahu - lásky.

V tom celospolečenském je to tak, že občan, který zaujme citově jistý politický názor (nechci konkretizovat, jen naznačím) třeba k válce jako možném řešení mezinárodního sporu, podle svého přesvědčení (citově) podporuje to, co považuje za správné (třeba tu válku za dobrou věc). Když však nezváží důsledky, tedy nezapojí i myslivnu vedle srdce, dopadne to jako v Iráku a desítkách podobných případů v minulosti. Prostě válka odstraní to, co jsi odstranit považoval za správné, ale přinese hrůzu problémů, jež naopak bys rád neviděl.

Závěrem: cit i rozum (v takto zjednodušeném pojetí) jsou důležitými rádci, ale při hlasování o konečném rozhodnutí je třeba vyvážené posouzení obou předložených variant.

Prostě cit i myšlení je nutné vyvažovat velmi pečlivě.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 king rucola king rucola | Web | 11. dubna 2018 v 9:43 | Reagovat

podla archivu vidim, ze ty si NESTOR blogu, nie? co tak prezradit o sebe viac?

2 blechov blechov | E-mail | Web | 11. dubna 2018 v 20:31 | Reagovat

[1]: Jsem nezajímavý móc starý důchodce, bývalý chemik. Žiji sám s psíkem už deset roků. Trochu se bavím vkládáním názorů na to a ono a vymýšlením povídek na PP.
Protože pamatuji ještě školu před válkou, mám nač vzpomínat, takže nemám dost volného času. :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama