Jen s rozmyslem

4. dubna 2018 v 14:25 | Blechovan |  Na téma

V životě jsme pravděpodobně všichni nejednou šlápli, no dejme tomu vedle. Ona celá naše existence je vlastně tak trochu chůzí se zavázanýma očima nebo potmě.

Končíš školu a rozhoduješ se, kam zaměřit své další kroky. Tedy jaký obor pro svůj budoucí život si zvolit. Módní je každopádně "vejška", kdyby i zbytečná byla. Nu a právě tady se často šlápne hodně vedle. Moc pečlivě by se měl človíček rozmyslet, zda mu jde v životě o bohatství či slávu, nebo o plný život. Ne vždy se tato tři hlediska sejdou. Jenže takové sebevědomé mládě (které je ochotné kritizovat dospěláky za jejich "nemožná" rozhodnutí, třeba i volební) nemá většinou představu, do čeho jde, ať jde, kam jde. Nechat si poradit? No někteří naštěstí ano. Mnozí, bohužel, ne.

Podívejme se na další typický krok do neznáma - seznámení a manželství. Když se dva poznají a zalíbí se navzájem, zdánlivě je vše v pořádku. Není. Prvotní zamilovanost nedovoluje, abychom svého partnera poznali v celé hloubce jeho osobnosti. "Potom běduje, když už pozdě je, bycha honiti…" zpívá Kecal - a nekecá. Často mívá pravdu. Dokonce se mi zdá současný trend - spolužití na zkoušku - jako správný. Teprve pak, když si ověříme, že po přejití vlny zamilovanosti, si máme stále co říct, je čas založit rodinu. Což ovšem podle mne znamená, zajistit vše, abychom mohli přivést na svět a vychovat dalším pokolení.

Nebo jiné rozhodnutí, které dokáže - nebylo-li řádně promyšleno - neřádně zkomplikovat život. Člověk zpravidla vždy potřebuje víc, než má k dispozici. Myslím peněz. Těch nabízených půjček! Dokonce - podle mého názoru hrubě nemorální - nabídka Providentu: "Vypůjčete si a budete mít naději ve slosování vyhrát až deset táců." Svatá prostoto, vypůjčit si, protože nemáte na potřebné, a těšte se, že vyhrajete. Ne, nestrachujte se, zda budete mít na zaplacení půjčky. Exekutor v případě potřeby zajistí potřebné. V krajním případě je zde zákon o oddlužení.

Abych neopominul ten téměř každoroční krok do neznáma - volby. Pečlivě přečtěte volební programy, posuďte, zda Kalousek, Bělobrádek, exSobotka či Fiala a ostatní splní slibované - a stejně se zklamete. Volby jsou sliby. Dávná zkušenost generací přece ví, že "sliby jsou chyby".

Tak zkrátka. Dnes asi nestačí ono dvakrát měř, jednou řež. Je třeba poměřovat průběžně a opakovaně, než uděláme krok do neznáma - což je vlastně každé naše rozhodnutí, jak dál v životě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aliwien Aliwien | E-mail | Web | 4. dubna 2018 v 15:14 | Reagovat

Svatá pravda.

2 blechov blechov | E-mail | Web | 7. dubna 2018 v 13:55 | Reagovat

[1]: Nu a platí, že pro pravdu se lidé často zlobí...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama