Hlavně to, co je mezi tím

24. května 2018 v 18:52 | Blechovan |  Na téma

Začátek a konec - čeho? Koho?

Čehokoli. Bez začátku by ani konce nebylo. Jenže rozhodující není jen začít, narodit se, založit, zahájit. Rozhodující je právě zejména to, co je mezi oběma krajnostmi. Tři fáze existence (života, rozvoje) jsou iniciace (start), propagace (rozvoj, vlastní život) a terminace (ukončení, zánik či smrt). Přičemž tou propagací nemyslím planou reklamu či nějaké ideologizování, ale tvrdou práci, směřující k naplnění potřeb i možností daného děje. Zkrátka vlastní život, jeho vlastní náplň.

V dávných společnostech platilo, že když se dítě narodilo "urozené", jeho další život byl také "urozený", kdyby o blbečka šlo. To naštěstí snad v minulém století ve většině světa již přestalo platit. Kdo se narodí s dobrými předpoklady a vynaloží potřebné úsilí, ten se prosadí. No je fakt, že v poslední době opět vystrkují růžky majetkové poměry, ale nic to nezmění na skutečnosti, že v té fázi "propagace", tedy v průběhu života, možnosti prosadit se, uplatnit své schopnosti, přestaly být výsadou tak zvané urozenosti. Z největší částí naše postavení ve společnosti závisí na vynaložené snaze, vytrvalosti a do jisté míry i poctivosti. Ta "jistá míra" je dána přece jen výhodností vstupních podmínek a nebezpečím korupce.

Pravda, ne každý se může stát prezidentem (třeba velké firmy) nebo poslancem. Ale každý se má a musí snažit prosadit se ve svém oboru jako dobrý a prospěšný pracovník a občan.

Takže zrození je podmínka, která poskytuje možnost se vlastní prací a úsilím prosadit. Odchod ze života je nedílnou součástí bytí všeho živého. Život je rozhodující etapa mezi nimi.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kitty Kitty | E-mail | Web | 25. května 2018 v 10:39 | Reagovat

V tomto tvém článku je to jasné: přičiň se a bude se ti dobře žít. Konec a začátek neovlivníme. Ale to mezi tím - není horší alternativy než se stáhnout do negativismu a vzdání se dobrých aktivit.
I tebe dnes ráda zařazuji do Výběru TT "Začátek a konec" - a děkuji :-D

2 blechov blechov | 26. května 2018 v 14:36 | Reagovat

[1]: Já bych to ještě malinko doplnil. Člověk se musí přičinit sám, celá společnost (nejen stát) zase má vytvářet podmínky, aby se přičinit mohl (a musel!).
Dík i za porozumění.

3 Kitty Kitty | E-mail | Web | 26. května 2018 v 18:04 | Reagovat

[2]: Když vidím v okolí, jaké společnost vytváří podmínky pro nemakačenky a "takyinvalidy", jen mručím vztekem. Ale je pravda, byli vychovaní k tomu, že se o ně společnost postará. Mají dost času bádat, co ještě ještě ještě přidat na "neschopnosti", aby dostali bezpracně víc. A přitom by se o sebe mohli postarat sami. Zahrada holá, plná kopřiv, kotce prázdné - proč by se starali, sekli trávu, pěstovali si brambory, chovali pár slípek, když "si na to vydělají = citát": mají dost dávek! A přitom mají jen ruku nastavenou a bloumají po dědině. Množí se u nich další takoví - o sebe se postarali dobře, dostávají dost dávek O_O

4 blechov blechov | 26. května 2018 v 20:53 | Reagovat

[3]: Nejhorší na tom je, že když je někdo kritizuje, ještě dostane vynadáno za nekorektnost nebo dokonce že je xenofob a rasista. Když jsou sociální dávky (pomoc) zneužívány, pak se nedostane na ty opravdu potřebné dost.
Skoro je mi líto, že došlo ke zrušen zákona trestajícího příživnictví. Když pak nějakého darebu přistihnou při nepleše a potrestají jej vězením, ani dělat tam nemusí. Na něho pak platí ti, kdo poctivě makají, svými daněmi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama