Ke je to pravé místo?

4. června 2018 v 16:36 | Blechovan |  Na téma

Jako mnohá jiná rčení i to o srdci na pravém místě není jednoznačné. Hned na první pohled je zřejmé, že pravé místo srdce je vlevo. . Dokonce i rození leváci mají srdíčko vlevo, ba i typický pravičák typu Kalouska Protičínského má srdce vlevo.

Ostatně celé rozdělování společnosti na pravici a levici není rovněž jednoznačné. (Teď nemám na mysli pohrávání si redaktorů s pojmy, kdy zneužijí slovo neomarxista, aby Marxe a jim kdysi dávno podloženou orientaci politiky k obhajobě zájmů slabší, dělnické části společnosti, dehonestovali třeba prosazováním zájmů sexuálních deviací - nemíním to slovo jako urážku - místo hájení celospolečensky potřebných, ale ekonomicky nedoceněných pracujících.)

On třeba typický kapitalista může mít mnohem levicovější myšlení než - teď nechci být konkrétní - některý "renomovaný levičák". Byl Tomáš Baťa kapitalista (a tudíž i kořistící z práce dělníků)? Jistě že byl. Ale současně je třeba brát v úvahu, že pro zaměstnance vytvářel životní podmínky, které většina pracujících v ostatních továrnách mohla závidět.
Také známé Ať neví levice, co dělá pravice (a naopak) se z původního výkladu - nechlubit se dobrými skutky - dnes v politice mění na Ať ti druzí neví, jak si hrabeme, zato ať všichni vědí, jak si hrabou ti druzí.

Zkrátka hesla jsou sice mobilizující, ale pokud se nad nimi nezamyslíme hlouběji, mohou svádět k základním omylů.

Takže pravé místo srdce je v levé části hrudníku, ale protože je považujeme trochu za sídlo citu, porozumění či dokonce milosrdenství, tak je jeho pravé místo na straně společenské levice..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama