Přemnožený hmyz omylů

23. července 2018 v 16:57 | Blechovan |  Na téma

Celé houfy omylů a chyb se v našem životě rojí jako komáři či mouchy. Život je plný života, do něhož mouchy patří neodmyslitelně. Proto nás nepřekvapí, že dějiny i zážitky lidí byly, jsou a budou vždy natolik zamušené chybami, že ani ta nejlepší mucholapka nás od dalších omylů neuchrání.

Problém je i v tom, že co jedni považují za chybu, jiným je důvodem k spokojenosti. Zjednodušeně řečeno - Bakala a spol. si jistě mohli mnout ruce spokojeností jak opili stát i mnohé akcionáře několika miliardami, aby se napakovali málem jak pan Kožený. Nebo dokonce víc. Menšinoví akcionáři a třeba obyvatelé někdejších podnikových bytů (těch bytů prý je kolem 40 tisícovek, což v souhrnu je zase několik miliard čistého zisku) důvod ke spokojenosti nemá.

Když se v rámci prichvatizace nejen v Brně či Praze prodala dodávka vody a tepla a mnohé podobné zahraničním firmám, jistě buď neumětelé ve vedení měst, nebo - což by bylo horší - zkorumpovaní představitelé - nedomysleli důsledky. Načeš bylo a je třeba za velký peníz odkupovat zpět alespoň významnou část akcií, aby města měla vliv na ceny služeb v této oblasti. Stav, kdy město provozuje neziskovou část firmy, zatímco třeba francouzská či italská firma bohatě inkasuje, je známý i z dodávek energie a podobně. Omyl, nebo podraz? Mně, jako občanovi, který za životně nezbytné služby platí, je jedno, že tehdy šlo o to, "aby transformace byla nevratná", jak prohlašoval tehdejší minpřed Klaus. Pro mne je rozhodující, že zisk z nadměrně vysoké ceny za takové služby jako je dodávka vody či energie, nemá v mnoha případech stát a jeho složky (včetně občanů), ale nějaký zahraniční podnikatel. Proč třeba muselo Brno zpětně odkoupit výstaviště? Podobných otázek by zasvěcení mohli klást spousty. Prostě chyb jak much. Nejhorší je nejistota, že další mouchy naše vrchní vedení do země nevpustí. Mucholapky holt nefungují tam, kde šustí dostatečný svazek bankovek.

Samozřejmě bychom mohli pokračovat v zamyšlení nad chybami ještě staršími - těch by bylo! - i nad těmi, kterých jsme se dopouštěli každý jednotlivec jaksi iniciativně. Jen namátkou - neodpovědné půjčky třeba na dárky či dovolenou, volební lístek věnovaný tomu, kdo si jej nezasloužil ani náhodou (a že takových bylo!), ale třeba i chybná volba partnera, když přednost dostal efekt před podstatou.

Nu a tady je podle mne nejčastější příčina těch rojících se omylů. Myslet jen srdcem, sexovně či majetkově, aniž bychom přizvalo ke spolurozhodování hlavu, to je nejčastější příčina omylů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama