Nechybí mi

15. srpna 2018 v 17:17 | Blechovan |  Na téma
Proč nemám televizi? Protože je pro men zbytečná.


Když jsme se před časem rozloučili s manželkou, věnoval jsem televizi, která jí zpestřovala poslední měsíce života, příteli.

Proč jsem si telkou nezpestřoval zbytek svých dnů já? To je tak. Mám docela rád výměnu názorů na aktuální problémy a často potřebuji své vědomosti rozšířit o nové informace, abych si byl schopen vytvořit vlastní názor tak říkajíc se znalostí věci. Nevyhýbám se ani sporným diskusím se známými, kteří zastávají rozdílné názory než já. Často to přispěje k tomu, že svůj názor pozměním, jsou-li argumenty diskutujícího působivě.

Naprosto však netoužím po tom, abych platil za to, že mi někdo svůj názor vnucuje, dokonce mnohdy i urážlivým způsobem. Netoužím po tom, aby mi někdo vysvětloval, že mé názory, podložené nejen vědomostmi, ale i dlouhými desetiletími aktivního života, jsou blbé, nekulturní, že svědčí o mé příslušnosti k té nevzdělané tupé většině občanů, co někoho chybně zvolila, či dokonce že jsem příslušníkem jakéhosi nevzdělaného stáda..

Ostatně pro důchodce není 145 Kč měsíčního poplatku + třeba další dvě tři stovky za dodání signálu zanedbatelnou částkou. Nicméně bych televizi sledoval, pokud bych měl zájem - a platil bych.

Jenže, jak říkám, když zemřela manželka, telku jsem odstranil z bytu a na příslušném úředním místě vyplnil požadovaný formulář odhlášky.

Netěšil jsem se z netelevizní svobody dlouho. Došel mi jakýsi doporučený papír, který mne upozorňoval, že Big television brother vidí, sleduje a koná. Upozorňovali mne na zjištění, že v mém bytečku je přípojka k elektrické síti, a jak to, prý, že neplatím telepoplatek?!?

Nejprve mne překvapila špionážní důslednost veřejnoprávní televize, s níž neváhá upomínat každého občana, který žije v bytě s elektřinou, že - potvůrka jedna neukázněná - neplatí české televizi poplatky za její nevyžádané služby. Problém jsem vyřešil pomocí internetu. Sice nechtěli ochotně věřit, že prostě o televizi nestojím, nicméně zatím nevyslali (stejně by to bylo zbytečné) ke mně do bytu fízla, aby se přesvědčil, zda třeba někde v kostnu či na dně skříně neukrývám nepřihlášený televizní přijímač.

Zamyslel jsem se hned ze tří důvodů. Zaprvé, proč bych měl platit jedné televizi, když třeba právě o její program vůbec nemám zájem? Zadruhé mi nedochází dodnes, proč bych měl platit za to, aby mi někdo vykládal, že jsem hlupák s mylnými názory, protože jsem volil někoho jiného, než Kdosi tam Nahoře - tedy na Kavčácích - považuje za jedině správné. Zatřetí proč bych z celé škály mediálního světa - v tomto případě televizního - měl platit právě jen a jen tomu, o něhož zájem nemám? Třeba u novin to tak není. Tam odebírám ty, o které stojím, či neodebírám žádné - aniž by mne někdo dotazoval, jak to že nekupuji a hlavně neplatím, když číst umím?

V zásadě je to tak, že někdejší po desetiletí trvající monopol na obrazovou informaci televize ztratila stejně, jako poklesl zájem o pohyblivé obrázky, když si mohu koupit a prostřednictvím jiných technických zařízení promítnout právě to, oč stojím, ne co mi Někdo, tam Nahoře chce vnutit.

Přitom je sporné, zda se fake news více blíží mé názory, které sdílím s přáteli, nebo ty televizní nalejvárny, zejména politické a mezinárodní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 padesatka padesatka | E-mail | Web | 15. srpna 2018 v 18:35 | Reagovat

To vymáhání poplatků je vážně fascinující...

2 Zdeněk Hledač Zdeněk Hledač | E-mail | Web | 15. srpna 2018 v 21:49 | Reagovat

jak to, že neplatíš? klidně se nedívej, ale plať! plán tržeb je jednou daný, a nám ostatním pak zvednou poplatek! sákryš, co tak soucit s námi platícími? :-) jen tě zlobím :-)

3 Talaniel Talaniel | E-mail | Web | 16. srpna 2018 v 9:10 | Reagovat

Ano, poplatky, to je hodně zajímavá věc. Kvůli tomu, že má člověk bednu, musí platit, i když na programy ČT nekouká a jen se vždy zděsí, co zase za naše prachy tato veřejnoprávní obluda vyrobila - https://decko.ceskatelevize.cz/sezente-ovecky - WTF?

K čemu vlastně má sloužit veřejnoprávní televize, když si ji všichni (až na výjimky ovšem) předplácíme? Má být čistě zaměřena na novinařinu? Nebo je v pořádku, že vysílá i spoustu jiných věcí (zábavné pořady, filmy, seriály...)? Když si to taky předplácím, tak by se mi líbilo, kdyby tam bylo něco i pro mou hudební menšinu a byl tam občas záznam nějakého metalového koncertu. Sice si můžu pustit hudební kanál, ale poplatek musím platit i tak.

A na obranu ČT: po googlení to vypadá, že vysílají i metalové koncerty, ale asi jen populárních kapel jako Metallica, Iron Maiden atp. :-) Stejně si myslím, že je televizní (a rozhlasový) poplatek takový divný vynález. Při současném počtu různých specializovaných kanálů a v době Internetu by se měla ČT soustředit na _objektivní_/_nestrannou_ novinařinu a vše ostatní nechat plavat.

4 Jankrepel Jankrepel | 16. srpna 2018 v 14:30 | Reagovat

Zajímalo by mne, zda bych musel poplatky platit jsa slepý, pokud by mi třeba po manželce zůstal v bytě televizor. :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama