Okupace je obecně vnímána nejednoznačně

19. srpna 2018 v 10:11 | Blechovan |  Na téma

Kdo by byl rád, když jeho zemi obsadí cizí vojska a cizinci rozhodují o tom, co se smí a nesmí? Však také v srpnu 1968 většina našich občanů nepřivítala vojáky Sovětského svazu a dalších armád Varšavské smlouvy s porozuměním, ale naopak. Pocit křivdy a nespravedlnosti v národě trvá dodnes.

Současně si ale připomeňme, že není okupace jako okupace.

Já zažil dvě. Ta první po roce 1938 znamenala smrt několika známých, zavražděných v koncentračních táborech a v Brně v Kounicových kolejích. V Kouničkách bylo německým frauen i s jejich kinder umožněno za jednu marku přihlížet, jak se říšský ordnung vypořádává s nepohodlnými a rasově méněcennými Čechy.

Německá okupace znamenala, že naše obec se přejmenovala na Morkowitz, Bezirk Kremsier a teprve pak Morkovice okres Kroměříž. Znamenala, že táta skryl tabuli s názvem své firmy, protože nechtěl vše přepisovat nejprve německy. Znamenala, že v Kroměříži smělo gymnázium v každém ročníku otevřít jedinou třídu a ve Vyškově se během okupace snížil počet místních gymnazistů z 535 v patnácti třídách v roce 1938 na 70 ve třídách jen dvou na konci války..

Znamenal, že studenti českých vysokých škol nemohli od roku 1939 až do skončení války studovat, takže se nedostatek kvalifikovaných sil po válce výrazně promítl do hospodářských a společenských problémů. Navíc také proto, že předválečná česká inteligence byla silně redukována vězením i vraždami v koncentrácích.

Tato okupace znamenala, že obyvatelé protektorátu byli vysíláni na nucené práce do reichu (zhruba 600 000 osob), na což řada z nich doplatila zdravím i životy. Okupace Němci znamenala, že nás, školáky asi desetileté, oficiálně fotografovali, aby se "odborně" rozhodlo, zda jsme schopni poněmčení či ne.


Nejhorší a nejkrutější dopad německé okupace spočíval v systematickém vyvražďování části občanů protektorátu, jejichž jedinou "chybou" bylo, že měli židovské předky. Těch byly desítky tisíc! Celkové ztráty za dobu okupace představovaly pro ČSR přes 360 000 mrtvých.

Během okupace vyplundroval Němci naše hospodářství, nerostné bohatství. Okupanty vyvolaná válka znamenala zničení tisíců a tisíců bytů, uloupení zlatého pokladu, naprosté znehodnocení původně pevné měny … Mohli bychom dlouho pokračovat ve vyjmenovávání škod, způsobených německými okupanty. Snad jen závěrem, že i mezinárodní tribunál v Norimberku krutosti německé okupace odsoudil jako válečný zločin, ačkoli pak v dalších letech - až dosud - jsme se nedočkali vyplacení přiznané náhrady za materiální škody, tedy reparací v řádu stovek miliard předválečných korun.

Ovšem nebyli jsme v historii jediní okupovaní.

Jak asi vnímali Srbové třetí zásah ciziny do své země v jednom století? Ten první, když rakouský císař F. J. I., dnes opět slavený, zahájil přepadením samostatného Srbska první světovou válku. Ten druhý, když se v roce 1941 Německo mstilo i za porážku v první světové a od Srbska odtrhlo Kosovo a Metohiji, aby tak uměle vytvořilo Velkou Albánii. Potřetí zasáhli do života Srbů vojska NATO několikaměsíčním nezákonným bombardováním s následným odtržením starých historických částí bývalého srbského království. Bylo to spojeno s vyhnáním značné části Srbů a nealbánců z Kosova a Metohije. Následovalo uznání tohoto území jako samostatného státu, pochopitelně pak hojně využitého pro "mírovou" vojenskou základnu NATO, vlastně USA, a ke kořistění místních nerostných zdrojů.

Co znamenala okupace Afghánistánu z roku 2001, trvající dosud, když samotní Afghánci vydrželi celých osmnáct okupačních let proti "demokratické" okupaci - na které se i naše armáda podílí - otevřeně a úspěšně bojovat?

Co znamenalo "osvobození" do té doby sekulárního Iráku od diktátora Husajna, úspěšně dopadeného a oběšeného, to vnímáme přes aktivity tam vzniklé základny ISIS, pseudostátu plného nejkrutějšího teroru, co se uplatňuje i v evropských městech.

Výčet okupací nekončí ani případem dříve prosperujícího státu Libye, která díky nezákonnému bombardování letectvem NATO byla totálně rozvrácena a de fakto přestala být funkčním státem. No někdejší představitel Libye byl samozřejmě "demokraticky a spravedlivě" umučen způsobem, za který by se ani středověká inkvizice nemusela stydět.

Mohli bychom pokračovat.

Závěr? Není okupace jako okupace. Špatné jsou všechny, některé jsou však neodpustitelné. Míra odsudku by měla být spravedlivá i podle míry bezohlednosti okupantů i škod, které obsazené zemi způsobili..

Když armáda USA osvobodila vězení Buchenwald, generál Eisenhower přikázal pořídit dokumentaci, která i budoucím generacím ukáže zrůdnost německého nacismu. Naštěstí. Jinak by se podobné obrazy dnes vydávaly za bolševickou propagandu. Nebýt snad holokaustu, už by byl nacismus omilostněn.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama