Necháme to vyhnít?

3. září 2018 v 17:55 | Blechovan

Častá metoda "řešení" problémů se může označit tím, že To bude dobrý. Tedy v zásadě jde o neřešení problému, třeba jako přehlížení složitosti spojených s masovou migrací, ale i řady jiných, včetně těch osobních trablů.

Pokud chceme nést přírodovědecké pojmenování druhu Homo dokonce dvakrát sapiens, nemůžeme se spokojit právě s uhýbáním před složitějšími hádankami.

Podívejme se na takový běžný problém, před nimž často dvojice prchají s nadějí, že se to nějak vyřeší. Tedy jde o drobné neshody mezi mužem a ženou v manželství i před nim. Neshody mezi mužem a mužem-ženou, to je nikoli drobný problém lidstva, nicméně ten se snad vyhnít může nechat. Tam se nerodí děti, které by podobný nesoulad manželů mohl poznamenat na celý život.

Zkrátka. Vyskytne-li se drobné nedorozumění, buď je řešíme a pokud možno vyřešíme zavčas, nebo nám přeroste přes hlavy a bude zle.

Takto se ovšem musí přistupovat i k složitým mezinárodním vztahovým neshodám. Když někdo vyvolá či přispěje k vyvolání masové migrace či válečnické psychózy, možná že si říká, aby se s tím cílové země potrápily, aspoň budou mít jiné problémy než třeba ekonomické a politické konkurování iniciátorům potíží.

Pokusme se to konkretizovat. Jistá země je nám trnem v patě či osinou kousek výš. Co s tím? Prostě tam pošleme dobře vyzbrojené vojáky, pokud možno na křídlech letadel či jako raketový pozdrav. Odpor to umlčí a my máme volné pole. Jenže ty důsledky!

Jiný případ. Již po desetiletí víme, že změny v klimatu mohou odstartovat potřebu rozsáhlých přesunů obyvatelstva. Nu a po desetiletí se s tím nic nedělá; vlády řeší takové světové složitosti, jako je svobodné rozhodování dítěte, zda je holčička anebo chlapeček, případně svedeme urputné parlamentní boje o to, zda dva homosexuálové mají mít stejné nároky (požadavky na stát) jako muž a žena, kteří přivedou na svět a vychovají další generaci. Ono to asi třeba řešit je také, jenže to pořadí důležitosti a intenzita i prostředky věnované třeba uznání manželství dvou mužů, z nichž jeden bude maminkou a druhý tatínkem osvojeného dítěte, ta by neměla převýšit prevenci i řešení následků hromadného přesunu lidí. Tam totiž opravdu nejde jen ani hlavně o to, kde vzít peníze na sociální zabezpečení migrantů. Rozhodující komplikace může být v rozvratu společenských zvyků a tradic a s tím spojené začlenění přistěhovalců do zavedeného společenství.

Zkrátka nechat to vyhnít by bylo zárukou, že ty velké komplikace bude muset zvládat do jisté míry rozvrácená společnost.

Když se třeba stěhovaly masy do dnešních USA, byla tam v zásadě volná půda, přičemž domácí obyvatelstvo se "nemuselo brát vážně". Naopak ti, kteří se zejména z Evropy přistěhovali, byli většinou do jisté míry vzdělanější, kvalifikovanější - ale i bezohlednější - než domorodci. Také dle toho původní indiánská populace dopadla.

Vyhnívání problémů je cesta k tomu, aby se nově vytvářely takové komplikace, které nám přerostou přes hlavu, které nezvládneme.

A přitom snad všichni víme, že prevence je vždy snadnější a úspěšnější, než léčba a boj s následky nemoci.

Jen jestli to vědí ti nahoře, co nás jako vedou. No, hlavně, aby si nemysleli, že TO BUDE DOBRÝ, hlavně, že teď se mají - ti nahoře - dobře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sladič Sladič | 3. září 2018 v 18:14 | Reagovat

Je to moc témat najednou, ale zorientoval jsem se a souhlasím, jenom my neladila ta poslední myšlenka. A potom chápu, mají se dobře, protože nereflektují dané problémy v článku. Jenom opatrně, je ve vás výbušná síla mnoha problémů, a každý odstavec si zaslouží samotný článek, aby problematika byla pochopena.

2 Sugr Sugr | E-mail | Web | 3. září 2018 v 18:37 | Reagovat

Problémy neřešíme, necháváme je vyhnít!
Jo, tuhle větu jsem slyšela před 13ti lety od víc než mého známého a slýchám jí dodnes. Já tohoto názoru nejsem, škoda, že to on nikdy nepochopí a nemůže chápat. Oni nechávají problémy vyhnít, oni je neřeší. :-|

3 Sugr Sugr | E-mail | 3. září 2018 v 18:39 | Reagovat

Ještě...,moc hezký článek a s tou tvou poslední větou nelze než souhlasit.
Ano, "oni" se mají pořád dobře a jsou vysmátí, přesně jak píšeš.

4 Jankrepel Jankrepel | 3. září 2018 v 20:02 | Reagovat

Je to opravdu moc najednou, co jsem napsal. Jenže mi připadá, že na blogu se podrobně zabývat jedním dílčím problémem by pak chtělo zasvěcenější rozbor, než jsem já schopen podat.
Ti nahoře, tedy snad přesněji ti, co nemají problémy obyčejných zaměstnanců, ti se často problémům vyhýbají jednak proto, že na jejich řešení si netroufnou, jednak proto, že věří ve svou dlouhodobou klidnou perpsektivu.

5 Lucky Lady. Lucky Lady. | Web | 4. září 2018 v 14:01 | Reagovat

No o tých nahoře by sa dalo povídat i celé dni, týždne, mesiace...Každý hrabe len pre seba, pre seba a pre seba, zlá ľudská vlasnosť, a nemyslia na ostatných, či vlastnú krajinu alebo medzinárodne. Aj keď sa tak tvária. Tak by nám mohlo byť dobre, keby každý "tam hore" hral podľa slušných pravidiel správania sa, a základných hodnôt a princípov dobra. Ale nie...radšej si zvolia cestu zla..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama