Změna je také rizikem

9. listopadu 2018 v 14:55 | Blechovan |  Na téma

Ono se často zásada, že změna je život používá, ale snad méně často se o připravované či prožívané změně přemýšlí. Nelze ovšem popřít ani tu pravdu, že ne každá změna životu prospívá.

Jako nejdrastičtější případ změny s nejtragičtějším následky vidím války. V červnu 1914 si lidé žili v míru a pohodě. Jedni se těšili, že se jim narodí dítě, jiní právě prožívali radost sblížení, když uzavřeli manželství. A mnozí jiní mnohé jiné radosti, změny, které měly jejich život obohatit. Pak vyslechli manifest Františka Josefa 1. Mým národům a změna pokračovala neradostně. Jen z naší země, tehdejšího Českého království, povolal císař-válečný zločinec do zbraně 1 milion a dvě stě dvacet tisíc mužů. Pro 246 tisíc z nich ta změna, co má život znamenat, znamenala pro zbytek života zásadní zhoršení. Co jiného mohli očekávat invalidi? Změna pro 256 000 dětí znamenala, že se díky císařem vyvolané válce staly sirotky. Sto dvaačtyřiceti tisícům žen, v dalším vdov, poslala Rakouskouherské císařství muže na smrt ve jménu slávy císaře a jeho rodiny.

Ti všichni se mohli po čtyřech letech kruté války a často i bídy radovat ze života v míru na rozdíl od dvou set padesáti tří tisíců mužů, jejichž jména na pomnících padlých dodnes varují před podobnou změnou, změnou mírového života ve válku.

Ono někdy ani žádoucí změna nepřinese jen radost. Znám nejednu rodinu, kde pro vzájemné neshody manželů došlo "ke změně", tedy k rozvodu. Nebo dokonce ke změně bez rozvodu. Nejeden manžel, jakož i mnohá manželka, si tu změnu vykládali jako nezbytnou. Trpěly nejčastěji děti. Moje žena kdysi se svou třídou jela do ZOO v Brně. Když přijížděli k městu, jeden žáček se hlasitě pochlubil: "Já bych tady mohl navštívit dva tatínky. Jsou tu v base." Třetího tatínka momentálně chlapcova máma využívala ve své samotě pro trochu změny života v osamění. Že by onen žáček se z časté změny "tatínka" radoval?

Zkrátka. Ne každá změna je k lepšímu, ale není pochyb o tom, že náš život je plný změn a bez nich by se změnil v pouhé přežívání.

Takže: Změna je život, ale se životem i se změnami zacházejme s rozvahou.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama